Spektakularny wynalazek. Pozwoli śledzić smugi na całym świecie

Karol Kubak

Oprac.: Karol Kubak

Dzięki zaprojektowanemu przez naukowców z NASA instrumentowi zainstalowanemu w satelicie udało się wykryć smugi metanu i dwutlenku węgla na świecie. Ich położenie można zobaczyć na poświęconej im stronie.

Dzięki instrumentowi NASA można lokalizować punktowe źródła zanieczyszczeń
Dzięki instrumentowi NASA można lokalizować punktowe źródła zanieczyszczeń123RF/PICSEL

Na krążącym wokół Ziemi satelicie Tanager-1 należącym do Carbon Mapper Coalition zamontowano specjalistyczny instrument zaprojektowany przez Jet Propulsion Laboratory NASA w Południowej Kalifornii. W ramach misji udało się wykryć smugi metanu i dwutlenku węgla w różnych regionach świata.

Dane gromadzone są w celu identyfikacji i pomiaru emisji gazów cieplarnianych ze źródeł punktowych (jak np. fabryki) w skali globalnej oraz udostępnienie informacji, dzięki którym będzie możliwe podejmowanie dalszych działań z zakresu ochrony środowiska.

Tanager-1 wystartował z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i zbierał dane, aby zweryfikować, czy jego spektrometr obrazowania, który opiera się na technologii opracowanej w NASA JPL, działa prawidłowo.

Pierwsze obrazy gazów cieplarnianych z satelity Tanager-1 są ekscytujące i stanowią przekonujący znak tego, co nadejdzie. Satelita odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu i pomiarze emisji metanu i dwutlenku węgla. Misja ta stanowi ogromny krok naprzód w kwestii emisji gazów cieplarnianych.
Powiedział James Graf, dyrektor ds. nauk o Ziemi i technologii w JPL

Pomiar wielkości zanieczyszczeń z atmosfery

Spektrometr obrazowy na pokładzie Tanager-1 może mierzyć setki długości fal światła odbitego od powierzchni Ziemi. Każdy związek chemiczny na ziemi i w atmosferze odbija i pochłania różne kombinacje długości fal, co daje mu „spektralny odcisk palca”, który naukowcy mogą zidentyfikować. Tanager-1 pomoże naukowcom wykrywać i mierzyć emisje aż do poziomu obiektu w niezwykłej szczegółowości.

Gdy cała aparatura zacznie działać w pełnym zakresie, satelita będzie skanował 300 tys. km kw. powierzchni Ziemi dziennie. Pomiary metanu i dwutlenku węgla, zebrane przez Tanager-1 są publicznie dostępne w portalu danych Carbon Mapper.

Wchodząc na stronę, po przybliżeniu widzimy od razu wielkość emisji podawaną w kg/h, nazwę związku (zapis wzorem chemicznym CO2 dla dwutlenku węgla i CH4 dla metanu). Po kliknięciu w kropkę oznaczającą źródło zanieczyszczeń uzyskujemy dokładniejsze informacje na temat samych pomiarów.

Na razie większość zgromadzonych danych dotyczy obu Ameryk, Afryki i Azji. Na obszarze Europy widoczne są pojedyncze smugi we Włoszech, Rumunii i Grecji, na Ukrainie, oraz europejskiej części Turcji i Rosji. W przypadku Polski na razie brak dostępnych danych.

Rekordowy smog w Polsce. Tak fatalnego powietrza nie było od latPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas