Rosyjska agresja uwolniła w Ukrainie tony gazów cieplarnianych

Wojna na Ukrainie doprowadziła do uwolnienia ponad 33 mln ton gazów cieplarnianych, a rosyjskie bombardowania zniszczyły miliony hektarów terenów wiejskich i liczne rezerwaty przyrody - poinformowała we wtorek stacja SVT, powołując się na ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

"Dzika przyroda została w kraju zdewastowana, a wyrządzone środowisku szkody wyceniono na wartość co najmniej 370 mld euro" - zaznaczyła szwedzka telewizja. 

Rosja niszczy ukraińską przyrodę i klimat

Ukraińskie ministerstwo ostrzegło przed "pogłębieniem kryzysu klimatycznego", do którego doprowadza rosyjska inwazja. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaznaczył z kolei, że "bezpośrednio zagrożone są miliony hektarów rezerwatów przyrody w kraju".

Pola uprawne na Ukrainie są skażone metalami ciężkimi pochodzącymi z walk i mogły zostać dodatkowo zanieczyszczone innymi chemikaliami, które wyciekły z amunicji i pojazdów - poinformowała SVT.

Reklama

Wojna Putina zwiększyła emisje gazów cieplarnianych

Reznikow zwrócił również uwagę na niewystarczającą dyskusję na temat tego, jaki wpływ na klimat ma uwolnienie 33 mln ton gazów cieplarnianych. To mniej więcej tyle, ile przez trzy lata emituje cała Warszawa. Rozpoczęta 24 lutego przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie odpowiadała w 2022 r. za około jeden procent globalnych emisji - podała SVT.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Rosja | Władimir Putin | katastrofa klimatyczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy