Raport klimatyczny ONZ: poziomy mórz podnoszą się coraz szybciej
Morza na całym świecie podnoszą się ponad dwukrotnie szybciej niż odnotowano w pierwszej dekadzie pomiarów prowadzonych w latach 1993-2002. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że trend będzie trwał przez kolejne tysiąclecia.
Ekstremalne topnienie lodowców i rekordowe poziomy temperatur w oceanach przyczyniły się do średniego wzrostu poziomu mórz o 4,62 mm rocznie. Obserwacje te dotyczą ostatnich 9 lat - od 2013 do 2022 r. Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała obszerny raport, w którym informuje o efektach zmian klimatu. Jak podaje WMO, od początku lat 90. poziom mórz wzrósł w sumie o 10 cm. Tempo wzrostu poziomu mórz było mniejsze w latach 90. i na początku roku 2000. WMO opublikowała swój raport dzień przed międzynarodowymi obchodami Dnia Ziemi, przypadającymi na 22 kwietnia.
Złe wieści w Dniu Ziemi
"Przegraliśmy już walkę dotyczącą topnienia lodowców i podnoszenia poziomu mórz, więc to zła wiadomość" - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.
Z powodu nadmiernej emisji gazów cieplarnianych poziomy mórz będą się podnosić przez "tysiące lat".
Podnoszący się poziom mórz zagraża m.in. nadmorskim miastom i miejscowościom oraz całym krajom leżącym nad morzami. Kraje takie jak Tuvalu spodziewają się w przyszłości nawet najgorszego, czyli całkowitego zatonięcia.
W raporcie stwierdzono również, że w zeszłym roku podczas fal upałów w Europie zmarło około 15 tys. osób.
Eksperci ostrzegają, że ekstremalne wzorce pogodowe utrzymają się do lat 60. XXI wieku, bez względu na to, jakie kroki podejmiemy w celu ograniczenia emisji. Dodają, że można jedynie spowalniać ten efekt. WMO stwierdziło, że 2022 r. był piątym lub szóstym najcieplejszym rokiem w historii.
Naukowcy zajmujący się klimatem ostrzegają, że świat może pobić nowy rekord średniej temperatury w 2023 lub 2024 r., napędzany zmianami klimatycznymi i przewidywanym powrotem ocieplających się warunków El Niño