"Planeta, nie zyski". Młodzi ludzie protestują dziś na całym świecie

Wielu młodych ludzi z ambicją podchodzi do kwestii środowiskowych i klimatycznych. Z okazji Dnia Ziemi na całym świecie odbywają się protesty nawołujące do wzmożonej ochrony klimatu.

Protesty klimatyczne to już codzienność
Protesty klimatyczne to już codziennośćAntonio MasielloGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Młodzi ludzie z dziesiątek krajów protestują 22 kwietnia z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi. Jest okazja, aby zwrócić uwagę świata i decydentów na globalny problem klimatyczny i środowiskowy. "Nie mamy planety B", mówią od dawna młodzi.

Ziemia SOS

Naukowcy ostrzegają od dawna przed coraz bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi i rekordowymi temperaturami, jakie padną i w tym roku. Od 8 lat średnie globalne temperatury regularnie się zwiększają. Młodzi ludzie mówią dość bierności polityków i zyskom, które wpadają do kieszeni tym, którzy najbardziej zanieczyszczają planetę.

Wielu ludzi jest wściekłych, ponieważ martwimy się kryzysem klimatycznym i brakiem działań politycznych ze strony rządu. Dlatego chcemy stworzyć tę przestrzeń, w której ludzie będą mogli przyjść i zostaną wysłuchani.
Extinction Rebellion UK

Z okazji 54. Dnia Ziemi marsze i protesty klimatyczne odbędą się zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej oraz Azji Wschodniej. Jedna z większych imprez odbędzie się w Londynie. Aktywiści będą przez kilka dni protestować w ramach cyklicznego wydarzenia "Big One" organizowanego przez grupę aktywistów Extinction Rebellion. Organizatorzy twierdzą, że głównym celem tego długiego wydarzenia jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla ludzi, którzy będą chcieli protestować przeciwko kryzysowi klimatycznemu. Aktywiści chcą wstrzymać się od aktów tzw. nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Z kolei Amerykanie będą apelować do Joe Bidena o zaprzestania stosowania paliw kopalnych oraz posprzątają po skutkach huraganu na Florydzie. W Indiach odbędą się liczne akcje sprzątania środowiska.

W Polsce odbywają się rozmaite wydarzenia i happeningi promujące ochronę środowiska i przyrodniczą świadomość społeczną. 20 kwietnia rozpoczął się też Marsz dla Odry i potrwa aż do początku czerwca. W Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach Polski, manifestacje i wydarzenia związane z obchodami Dnia Ziemi potrwają przez cały weekend, a nawet dłużej. Do 23 kwietnia trwa Tydzień Klimatyczny Fundacji ClientEarth.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział niedawno, że aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, musimy zrobić nie wielki krok, a skok zwiększający działania na rzecz ochrony klimatu. Ostrzegł w nagraniu przesłaniu z okazji Dnia Ziemi, że "wydaje się, że jesteśmy skierowani na samozniszczenie".

W tym lub kolejnym roku na świecie może paść kolejny rekord średniej temperatury. Będzie on związany ze zmianami klimatycznymi oraz powrotem zjawiska pogodowego El Niño. Przypuszczenia potwierdzają klimatolodzy.

Greenpeace: Odra została zatruta na ŚląskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas