Płonące lasy Brandenburgii. Dlaczego płoną najczęściej spośród całych Niemiec?
W żadnym innym kraju związkowym lasy nie płoną tak często jak w Brandenburgii. Globalne ocieplenie znacznie zwiększyło ryzyko oraz liczbę pożarów w regionie. Niemcy szukają rozwiązań tego problemu.
37 proc. Brandenburgii jest pokryte lasami, a to czyni ją jednym z najbogatszych w drzewa krajów związkowych w republice. Lasy sosnowe - tak jak ten w Fichtenwalde, służą mieszkańcom Brandenburgii jako źródło czystego powietrza oraz cienia w upalne dni. Obecnie przebywanie w lesie zwłaszcza w ciepłych miesiącach stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Ryzyko coraz większe
Rząd stanowy oraz federalny szukają sposobów na skuteczne zwalczanie pożarów lasów. Również gminy pracują nad własnymi koncepcjami ochrony przeciwpożarowej. Pod uwagę brane jest też wprowadzenie zakazów osiedlania się na terenach leśnych.
W ostatnich latach mieszkańcy osiedli znajdujących się na południe od Poczdamu byli szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo z powodu pożarów lasów. Ich domy stoją wśród drzew. W lecie często zdarzają się ewakuacje - donosi niemiecki portal RBB24.
Obawy dotyczące pożarów lasów zwiększyły się w ciągu 4 lat, a miasteczka były bliskie katastrofy. Mieszkańcy porównują kłęby dymu unoszące się nad lasami do apokalipsy. Do tej pory nikt nie zginął w pożarach lasów w Brandenburgii, ale w zeszłym roku na południu kraju spłonął chlew.
Według statystyk z zeszłego roku, szkody wyrządzone przez susze i pożary zmniejszyły się, ale lasy Brandenburgii płonęły szczególnie często - łącznie około 500 razy.
Mniejsze szkody to zasługa czujników, systemu monitorowania i wczesnego wykrywania pożarów lasów, reakcji straży pożarnej, oraz Sił Zbrojnych Niemiec. To wszystko generuje jednak ogromne koszty, a w wielu jednostkach straży pożarnej brakuje również ochotników do gaszenia pożarów.
Las odporny na zmiany klimatu?
Na całym świecie powstają plany dotyczące zwiększania odporności roślin i drzew na zmiany klimatu. Ale obecne tempo zmian klimatu jest szybsze niż reakcja społeczności i władz.
Prognozy klimatyczne dla Brandenburgii pokazują, że w regionie będzie coraz mniej opadów, a więcej susz. Problem pożarów lasów stanowi w Niemczech coraz większy problem. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Lasów i Klimatu, Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Finansów gromadzą się wspólnie w poszukiwaniu rozwiązania palącej kwestii.