Kolejny lodowiec zniknął z naszej planety

Mateusz Zajega

Bawarska Akademia Nauka ogłosiła, że Południowy Schneeferner wskutek znacznego skurczenia się oficjalnie stracił status lodowca. Oznacza to, że na terenie naszych zachodnich sąsiadów pozostały już tylko cztery tego rodzaju masy lodu. Oczywiście jest to następstwem zmian klimatu.

Południowy (po lewej) i Północny (po prawej) Schneeferner w 2006 roku
Południowy (po lewej) i Północny (po prawej) Schneeferner w 2006 rokuGerdtWikimedia Commons

Po wykonaniu najnowszych pomiarów georadarowych znajdujący się na samym południu Niemiec Południowy Schneeferner oficjalnie stracił status lodowca. Warstwa lodu zmniejszyła się do tego stopnia, że dalsze jego ruchy są niemożliwe, w związku z czym nie można dalej nazywać go lodowcem.

Wskutek ocieplenia powierzchnia Południowego Schneefernera zmniejszyła się już do mniej niż hektara. Jeszcze cztery lata temu była ona mniej więcej dwa razy większa.

Na większości obszaru formacji grubość lodu nie przekracza obecnie nawet dwóch metrów. Natomiast w najgrubszym miejscu osiąga ona niecałe sześć metrów, choć jeszcze w 2018 roku było to około dziesięciu.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że pozostały lód stopi się maksymalnie w ciągu następnych dwóch lat. Tym sposobem zakończy się historia Południowego Schneefernera.

Ostatnie lodowce

W tym momencie na terenie Niemiec pozostały zaledwie cztery lodowce. Są to Höllentalferner, Północny Schneeferner, Blaueis oraz Lodowiec Watzmanna. Każdy z nich na przełomie ostatnich dekad stracił znaczną część swojej powierzchni.

Topnienie lodowców spowodowane jest oczywiście globalnym ociepleniem. Skutki tego procesu mogą skończyć się dla nas katastrofalnie, doprowadzając między innymi do wzrostu poziomu wód i olbrzymiej ilości powodzi. 

Skutki globalnego ocieplenia w PolsceStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas