Indie: W Delhi najwyższe temperatury od 2012 r.
Dziesiątki milionów mieszkańców Indii cierpi z powodu fali upałów - informuje w piątek AFP. Temperatury w stolicy kraju Delhi są najwyższe od dziewięciu lat.
W czwartek odnotowano 43,1 st. Celsjusza. Według statystyk letnie fale wysokich temperatur zabiły w Indiach od 2010 r. ponad 6,5 tys. osób. Naukowcy obawiają się, że liczba ta będzie rosła w następnych latach z powodu zmian klimatycznych.
W piątek już czwarty dzień z rzędu termometry wskazywały temperatury powyżej 40 st. w trzech stanach na północy kraju: Radżastanie, Harijanie i Delhi. Upały utrzymują się także w Pendżabie, Uttar Pradeś i Madhja Pradeś.
Obecne temperatury są o siedem stopni powyżej średniej notowanej dla tej pory roku. Meteorolodzy nazywają to zjawisko "ekstremalnym upałem". Według prognoz termometry będą pokazywać 40 st. ciepła do przyszłego tygodnia z powodu spóźniającego się monsunu.
Upały powodują także większe zużycie energii elektrycznej, co w konsekwencji prowadzi do przerw w jej dostawach. Wynika to głównie z korzystania z urządzeń chłodzących. Według AFP w Indiach jedynie 5 proc. gospodarstw domowych posiada takie urządzenia, w porównaniu z 90 proc. w USA, czy 60 proc. w Chinach.
Innym istotnym problemem dużej części mieszkańców Indii jest brak dostępu do bieżącej wody, co obecna fala wysokich temperatur jedynie pogarsza.
Piekło upałów w Ameryce Północnej
Gigantyczne upały nękały w tym tygodniu również Amerykę Północną. W Lytton, miejscowości położonej w centralnej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym tygodniu trzykrotnie padł rekord najwyższej temperatury w historii pomiarów w Kanadzie. Ostateczny rekord zanotowano we wtorek. Wynosi 49,6 st. Celsjusza. Niestety po tej fali upałów w środę wieczorem w Lytton doszło do pożaru lasu, który błyskawicznie przeniósł się na tereny zabudowane. Prawie cała wioska uległa spaleniu. Na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych temperatury w stanach Waszyngton i Oregon osiągnęły natomiast dużo ponad 40 st. Celsjusza w ostatni weekend. W mieście Portland padały historyczne rekordy temperatury przez kilka dni z rzędu, w tym 46 st. Celsjusza w ostatnią niedzielę.
Źródło: PAP, Reutersmcz