Gwiazdy trują środowisko swoimi odrzutowcami. Taylor Swift na czele listy

W ubiegłym tygodniu opublikowano raport, który ukazuje jak katastrofalny wpływ na środowisko ma styl życia największych światowych gwiazd. W ścisłej czołówce największych trucicieli znaleźli się m.in. Oprah Winfrey, Steven Spielberg i Kim Kardashian. Pierwsze miejsce przypadło amerykańskiej piosenkarce Taylor Swift.

W piątek agencja marketingowa Yard opublikowała raport, który zawiera listę celebrytów i celebrytek odpowiadających za najwyższe emisje CO2. Zanieczyszczenia pochodzą z prywatnych odrzutowców należących do tych gwiazd.

O tym, że to najbogatsi ludzie na świecie generują największy ślad węglowy wspomina choćby zeszłoroczny raport IPCC. Ogromny udział w produkcji zanieczyszczeń mają właśnie prywatne loty.

Firma Yard postanowiła przyjrzeć się gwiazdom zaliczającym się do grupy najbogatszych na świecie. W tym celu wykorzystała dane publikowane przez profil Celebrity Jets, który na bieżąco śledzi loty ich prywatnych odrzutowców.

Reklama

Ile zanieczyszczeń emitują gwiazdy? Lista

Z raportu wynika, że celebryci i celebrytki odpowiadają średnio za niemal 500 razy wyższe emisje niż "przeciętny Kowalski". Średnia długość lotu wynosiła zaledwie nieco ponad 70 minut, a średni dystans - jedynie 107 kilometrów.

Lista 10 najbardziej zanieczyszczających środowisko celebrytów i celebrytek według Yard i Celebrity Jets prezentuje się następująco:

  1. Taylor Swift.
  2. Floyd Mayweather.
  3. Jay-Z.
  4. A-Rod.
  5. Blake Shelton.
  6. Steven Spielberg.
  7. Kim Kardashian.
  8. Mark Wahlberg.
  9. Oprah Winfrey.
  10. Travis Scott.

Wśród wymienionych osób największa fala krytyki spotkała truciciela numer jeden, czyli amerykańską piosenkarkę Taylor Swift. Gwiazda jako jedyna z całego zestawienia, za pośrednictwem swojego rzecznika, odniosła się do stawianych jej zarzutów.

Według osób reprezentujących piosenkarkę przypisywanie jej wszystkich emisji jest "rażącym błędem". Rzecznik, komentując raport dla magazynu "Rolling Stone" wyjaśnił, że odrzutowiec gwiazdy jest wypożyczany innym osobom, dlatego nie można stwierdzić, że to Taylor Swift odpowiada za wszystkie emitowane przez jej samolot zanieczyszczenia.  

Wcześniej na podobne zarzuty odpowiedział także raper Drake, który rzekomo udał się w prywatny lot trwający zaledwie... 14 minut. Artysta wyjaśnił, że na pokładzie odrzutowca nikogo nie było i jest to rutynowa procedura mająca na celu "zaparkowanie" samolotu na konkretnym lotnisku.

Polskie gwiazdy również trują prywatnymi samolotami

Prywatne odrzutowce nie są jednak zachcianką wyłącznie amerykańskich celebrytów-multimilionerów. W Polsce również mamy gwiazdy latające samolotami na wyłączność, co w znaczącym stopniu przyczynia się do zatruwania środowiska ogromną ilością dwutlenku węgla.

Kto w Polsce lata prywatnymi odrzutowcami? Najsłynniejsza para to prawdopodobnie Robert i Anna Lewandowscy, którzy wielokrotnie udostępniali w mediach społecznościowych zdjęcia z wynajętym samolotem w tle. Prywatnym odrzutowcem często podróżuje także inny polski piłkarz - Wojciech Szczęsny, który z luksusów korzysta wraz ze swoją partnerką, piosenkarką Mariną Łuczenko-Szczęsną.

Samolotem, i to po Polsce, często lata także inna piosenkarka - Cleo. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym celu nie wynajmuje odrzutowców, a awionetki i samoloty turystyczne. Gwiazda przyznała się również ostatnio do korzystania z helikoptera czy, jak to określiła na Facebooku, "Cleokoptera".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot | zanieczyszczenia | CO2 | środowisko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy