Anomalie w Andach. Zamiast śniegu, wielki upał

Fala upałów w Andach to niepokojący zwiastun tego, co niedługo nadejdzie - ostrzegają klimatolodzy. Temperatury w górach poszybowały do 37°C.

Fala upałów w Andach leżących na terytorium Chile doprowadziła do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.
Fala upałów w Andach leżących na terytorium Chile doprowadziła do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Jon G. Fuller/VWPics/Science Photo Library/East NewsEast News

Wysoko w górach Ameryki Południowej temperatury wzrosły do 37°C. Niepokojąco wysokie wskaźniki na termometrach to niepokojący objaw coraz bardziej ekstremalnych zmian klimatycznych - ostrzegają naukowcy. Andy są najdłuższym na świecie łańcuchem górskim i liczą 9000 km. Andy są położone w kilku strefach klimatycznych. Prawie wszędzie panuje chłodny klimat górski.

Fale upałów w Andach

Fala upałów w Andach leżących na terytorium Chile doprowadziła do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Według klimatologów zjawisko to spowoduje efekt domina, który będzie oznaczał kłopoty dla lokalnej ludności. Mieszkańcy korzystają bowiem z wody pochodzącej z topnienia lodu, a obecne trendy pogodowe wskazują, że panująca na kontynencie susza pogłębi się jeszcze bardziej.

W Chile padły rekordowe temperatury. Według Raula Cordero, klimatologa z Uniwersytetu w Groningen, wtorek był prawdopodobnie najcieplejszym zimowym dniem w północnym Chile od 72 lat. Na skutek zjawiska El Niño, antropogenicznych zmian klimatu oraz wschodniemu kierunkowi wiatru, rejony górskie nawiedziła sucha i gorąca pogoda.

Susza w Ameryce Południowej

Głównym problemem związanym z anomaliami w Andach jest ich wpływ na powstawanie suszy. We wschodniej Argentynie i Urugwaju susza jest obecnie ogromnym problemem rzutującym nawet na życie mieszkańców ogromnych metropolii. Wysychają zbiorniki wodne, a woda z kranu nie nadaje się do spożycia.

Ameryka Południowa doświadczyła w tym roku jednego z najcieplejszych okresów (od stycznia do lipca) w historii. Na początku roku Chile dotknęły pożary, a teraz przedłużające się susze. 

Amerykańscy klimatoldzy potwierdzają, że fala upałów, jaka nawiedziła Amerykę Południową została przewidziana już wiele lat temu. Zgodnie z przewidywaniami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, południowa część kontynentu jest szczególnie narażona na ekstremalnie wysokie temperatury. W przyszłości może oznaczać to wzrost częstotliwości wystąpienia katastrof oraz więcej ofiar.

Oscypek, czyli tatrzański skarb produkowany przez polskich góraliPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas