To warzywo będzie się lekiem na osteoporozę? Pomoże też astronautom

Jedzenie sałaty zawierającej hormon zwiększający trwałość kości może pomóc astronautom zachować sprawność w kosmosie. Może też pomóc w leczeniu osteoporozy na Ziemi.

Modyfikowana genetycznie sałata pomoże astronautom utrzymać sprawność fizyczną w kosmosie
Modyfikowana genetycznie sałata pomoże astronautom utrzymać sprawność fizyczną w kosmosieUnsplash
Modyfikowana genetycznie sałata pomoże astronautom utrzymać sprawność fizyczną w kosmosieUnsplash

Sałata zmodyfikowana genetycznie tak, by wytwarzała hormon sprzyjający rozwojowi kości może pomóc astronautom zachować zdrowie podczas długich misji. 

Badania przeprowadzone na astronautach odbywających długoterminowe misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wskazują, że wskutek braku oddziaływania ziemskiego ciążenia tracą oni 1 do 2 proc. gęstości kości miesięcznie. To zjawisko przypomina skutki groźnego schorzenia doświadczanego przez ludzi na ziemi - osteoporozy, zwiększającej kruchość i łamliwość naszego szkieletu. 

Sałata po modyfikacji genetycznej

Aby zapobiec stratom, astronauci muszą ćwiczyć przez co najmniej 2 godziny dziennie i muszą brać leki osłonowe przez cały pobyt w kosmosie. W przypadku dłuższych misji, takich jak lot na Marsa, to może jednak nie wystarczyć. Silniejsze leki chroniące kości, wymagające zastrzyków, zajęłyby znaczną część przestrzeni ładunkowej zarezerwowanej na kluczowe zapasy. 

Tu do gry może wejść sałata. Kevin Yates z University of California w Davis wraz zespołem zmodyfikował DNA sałaty, wprowadzając do niego gen, który odpowiada za wytwarzanie ludzkiej wersji hormonu PTH. PTH, znany jako parathormon, odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Jest powszechnie stosowany jako lek stymulujący tworzenie kości. 

Badania wykazały, ze sałata może pomóc również w leczeniu osteoporozyUnsplash

Stworzona przez naukowców sałata produkowała od 10 do 12 miligramów PTH na kilogram. Oznacza to, że astronauta może uzyskać całe PTH potrzebne do utrzymania jego kości w optymalnym stanie jedząc 380 gramów sałaty dziennie. “To całkiem spora sałatka" pisze badacz. Yates jest jednak przekonany, że jest w stanie poprawić ten wynik. Liczy na to, że w przyszłości pozyskiwanie leków z roślin hodowanych na pokładzie statków kosmicznych czy załogowych baz może stać się podstawą funkcjonowania misji kosmicznych. 

"To nowy sposób myślenia i rozwiązywania problemów związanych z eksploracją kosmosu"  pisze Yates. "Zazwyczaj w przeszłości stosowano rozwiązania abiotyczne - po prostu spakuj wszystko, czego potrzebujesz ze sobą i ewentualnie dosyłaj to, czego potrzeba z Ziemi". 

Sałata, jak lek na osteoporozę?

Ale zastosowania zmodyfikowanej sałaty nie ograniczają się do lotów kosmicznych. Naukowcy sądzą, że roślina może pomóc milionom ludzi cierpiących na osteoporozę tu, na Ziemi. Ta sama technika mogłaby posłużyć także wytworzeniu roślin produkujących inne lecznicze substancje. 

“Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby okazało się, że na długo przed pierwszym lotem na Marsa nie zaczniemy wykorzystywać roślin do produkcji farmaceutyków na Ziemi" pisze autor badania. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas