Sztuczna inteligencja przewiduje pogodę. Amerykański superkomputer pomoże Ugandzie
Wraz z postępującą zmianą klimatu nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, czyniąc pogodę jeszcze mniej przewidywalną. Przewidywanie jej stanowi duże wyzwanie, ale pomóc w tym może sztuczna inteligencja, czym zajmuje się m.in. kalifornijska firma Atmo.
Wiele krajów borykających się ze spustoszeniami, jak powodzie czy osunięcia się ziemi, nie dysponuje najnowocześniejszymi narzędziami do planowania działań w obliczu zmieniającego się klimatu.
Kalifornijska firma Atmo twierdzi, że sztuczna inteligencja (AI) jest odpowiedzią na ten problem. "Reagowanie zaczyna się od przewidywań" - powiedział Bloomergowi Alexander Levy, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Atmo. "Jeśli oczekujemy, że kraje będą reagować na wydarzenia dopiero po ich wystąpieniu, skazujemy ludzi na katastrofę i cierpienie".
Wyraźny progres
Meteorologia stanowi duże wyzwanie dla systemów AI i tylko kilka instytucji meteorologicznych prowadziło eksperymenty w tym zakresie. Większość krajów nie ma jednak środków na takie próby. Jednym z takich państw jest Uganda, która została pierwszym klientem firmy Atmo i otrzymała od niej wersję beta ich superkomputera służącego do przewidywania pogody.
Ugandyjscy urzędnicy podpisali z Atmo wieloletnią umowę, ale odmówili ujawnienia jej warunków. Jak stwierdził Stephen Kaboyo, inwestor doradzający Atmo w Ugandzie, Krajowy Urząd Meteorologiczny Ugandy (UNMA) wybrał startup częściowo dlatego, że jego urządzenie było "o wiele, wiele tańsze" niż inne rozwiązania.
Pierwsze badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w przewidywaniu pogody wykazały postęp w prognozowaniu opadów deszczu i "nowcastingu", czyli przewidywaniu pogody na najbliższą godzinę lub dwie. "Około 20 naprawdę poważnych programów meteorologicznych zaczęło korzystać z AI w ciągu ostatnich pięciu lat" - stwierdził Martin Schultz, starszy naukowiec z niemieckiego Jülich Supercomputing Centre.
Firma Atmo stwierdziła, że wczesne testy jej superkomputera podwoiły dokładność podstawowych prognoz w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie firma stara się o kontrakty. Według urzędników UNMA wstępne testy na miejscu w Ugandzie prawidłowo przewidziały opady deszczu, podczas gdy inne systemy tego nie zrobiły.
Maszynom mimo to nadal znacznie trudniej jest przewidzieć pogodę niż rozpoznać zdjęcie czy dokończyć zdanie. Atmosfera składa się z wielu zmiennych, które muszą być prognozowane dla różnych okresów w ciągu następnej godziny, dnia i tygodnia naprzód. Eksperci twierdzą, że w pełni dokładna prognoza na okres dłuższy niż dwa tygodnie jest niemożliwa, nawet przy pomocy sztucznej inteligencji.
Ekstremalna pogoda
Jednak każdy progres w tej materii jest na wagę złota, ponieważ postępujące zmiany klimatu powodują zwiększenie liczby oraz intensyfikację ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pokazuje to jasno druga część szóstego raportu Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), opublikowana w ubiegłym miesiącu.
- Nowością w obecnym raporcie jest wskazanie, że zintensyfikowanie zjawisk takie jak fale upałów, deszcze ekstremalne, susze i związane z nimi pożary oraz wzrost poziomu morza i zakwaszenie oceanu to nie tylko przyszłe efekty zmiany klimatu, ale coś, co zaczęło się kilkadziesiąt lat temu i z czym ludzkość musi się borykać już teraz. Zmiany te nie tylko powodują zwiększenie śmiertelności, ale także zwiększenie chorób przewlekłych (np. chorób serca i płuc w wyniku zadymienia oraz liczne choroby spowodowane stresem) - komentował raport IPCC prof. Jacek Piskozub, oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
Oprac. Mateusz Czerniak
Źródło: Bloomberg Green, Zielona Interia