Rząd robi serwis do walki z dezinformacją klimatyczną. Ministra potwierdza
Ministerstwo Klimatu i Środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE w Warszawie.

Dezinformacja była jednym z tematów nieformalnej rady (ENVI) w Warszawie. Przedstawiciele państw UE dyskutowali też nad kwestią wykorzystania zielonych technologii, a także działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.
Ministerstwo klimatu tworzy serwis do walki z dezinformacją
Hennig-Kloska podkreśliła, że UE powinna stworzyć mechanizmy walki z dezinformacja klimatyczną. "Nie ma wachlarza gotowych rozwiązań, będziemy się nad tym pochylać z Komisją Europejską" - zapowiedziała.
Z wypowiedzi szefowej MKiŚ wynikało także, że ministerstwo pracuje nad serwisem, który byłby przeznaczony do walki z dezinformacją klimatyczną. Jak mówiła, inne państwa tworzą specjalne strony internetowe i "my też tu w Polsce otworzymy (...) w ramach ministerstwa klimatu i środowiska stronę (...), na której zwykły obywatel w sposób szybki byłby w stanie zweryfikować swoją wiedzę".
"Dzisiaj są to bardzo często informacje bardzo rozproszone, nie ma jednego globalnego serwisu w Polsce, który walczyłby z dezinformacją klimatyczną" - zauważyła ministra klimatu.
Przedstawicielka rządu podczas briefingu zauważyła, że Rosja na działania dezinformacyjne wydaje wg szacunków 2 mld dol. rocznie. "Szacujemy, że kilkanaście procent z tych środków jest przeznaczane na dezinformację klimatyczną" - akcentowała.
Przedstawiciele państw członkowskich dyskutowali też na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarach środowiska i klimatu. Dyskusja dotyczyła też założeń projektowanego przez Komisję Europejską Europejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu.
Minister pytana, czy podczas nieformalnej rady dyskutowana była kwestia reformy ETS poinformowała, że doszło do "nieformalnego spotkania" państw najbardziej przekonanych o konieczności reformy (w tym Polski) tego sytemu, "celem skupienia się na dyrektywie ETS2". Przekazała, że nie może na razie poinformować o konkluzjach z tego spotkania.
"Według moich wstępnych obliczeń, mamy większość w Europie, jeśli chodzi o kraje członkowskie, które uważają, że rewizja ETS jest bardzo potrzebna" - powiedziała szefowa MKiŚ.