Rewolucje w ochronie środowiska. Kiedy ekologia spotyka technologię

Ochrona środowiska, szczególnie teraz, gdy wszyscy mierzymy się ze zmianami klimatu, potrzebuje wsparcia i nowych technologii. Co rusz pojawiają się informacje o nowych odkryciach, dzięki którym będziemy mogli lepiej zadbać o naszą planetę. Oto kilka wybranych, interesujących przykładów.

Recykling plastiku to jedna z dziedzin, w której wkrótce możemy spodziewać się nie lada przełomu
Recykling plastiku to jedna z dziedzin, w której wkrótce możemy spodziewać się nie lada przełomuANADOLU AGENCYGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Znieczulenie z recyklingu? To możliwe

Ostatnio w jednym ze szpitali w Hiszpanii przetestowano rewolucyjną technologię, która ma pozwalać na recykling znieczulenia. Gazy używane przez anestezjologów przed i w czasie operacji do tej pory bezpowrotnie ulatniały się do wentylacji. Teraz jednak, dzięki specjalnemu systemowi, można zatrzymać cenne środki znieczulające, oczyścić je i wykorzystać ponownie.

Instalacja i używanie systemu recyklingu znieczulenia są bardzo proste. Badania wskazują, że jest on także bezpieczny dla personelu medycznego i pacjentów. System składa się z pojemników wyposażonych w specjalne, porowate granulki, które wchłaniają gaz. Potrafią one "zebrać" nawet 99 proc. zużytego znieczulenia.

Recykling znieczulenia? To możliwe
Recykling znieczulenia? To możliweBSIPGetty Images

Sztuczne odchody wielorybów mogą wygrać nagrodę Elona Muska

Inną ciekawą technologią opracowywaną aktualnie w służbie środowiska jest specjalny system wzorowany na... odchodach wielorybów. Zespół o nazwie WhaleX stworzył prototypowe rozwiązanie pozwalające pochłaniać dwutlenek węgla.

Naukowcy mają nadzieję zdobyć nagrodę wynoszącą aż 100 milionów dolarów. Ufundował ją sam Elon Musk, właściciel firmy Tesla, aby znaleźć rozwiązanie problemu emisji dwutlenku węgla.

Rewolucja w recyklingu plastiku

Recykling tworzyw sztucznych tradycyjnymi, mechanicznymi metodami ma jedną poważną wadę - z czasem, po przetworzeniu, jakość surowca spada. Jednak można temu zapobiec dzięki ingerencji w strukturę plastiku, co jest możliwe dzięki recyklingowi chemicznemu.

Chemiczny recykling tworzyw sztucznych to technologia opracowywana przez polską naukowczynię dr Patrycję Marię Jutrzenkę Trzebiatowską. Badania nad używaniem struktur metaloorganicznych w recyklingu chemicznym mogą umożliwić odzyskiwanie tworzywa bez utraty jakości. To mogłaby być rewolucja dla gospodarowania odpadami.

Technologia polega on na rozkładaniu łańcuchów polimerów na mniejsze części, docelowo monomery, z użyciem pomocniczych związków chemicznych.

- Z tworzywa sztucznego będziemy mogli uzyskać podstawowe substancje chemiczne, to jest monomery, które są jego budulcem. Uzyskujemy zatem materiał, z którego na nowo możemy syntetyzować na przykład polimer PET, a dalej wytworzyć na przykład butelkę - tłumaczy w wywiadzie z Zieloną Interią dr Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Trwają badania nad recyklingiem tworzyw sztucznych
Trwają badania nad recyklingiem tworzyw sztucznychDan KitwoodGetty Images

Innowacyjne rolnictwo

Dzięki nowym odkryciom naukowców niemałe zmiany mogą czekać wkrótce także rolnictwo. Owies, pszenica i banany to jedne z najpopularniejszych upraw na świecie. Mają one jednak dużą wadę - nie można ich szczepić. A przynajmniej tak się do tej pory wydawało uczonym.

Naukowcom z Uniwersytetu w Cambridge udało się znaleźć sposób na szczepienie rodzin jednoliściennych. Szczepienie roślin jest stosowane w uprawie np. jabłek i owoców cytrusowych od tysięcy lat w celu poprawy wzrostu i wyeliminowania chorób.

Metoda okazała się działać w przypadku tak ważnych roślin, jak ananas, banan, cebula, agawa niebieska, palma oleista i daktylowiec. Wkrótce może się zatem okazać, że te, podatne na choroby uprawy, będą mogły osiągnąć dużo większą odporność i umożliwić rolnikom zbieranie większych plonów.

Sri Lanka na skraju katastrofy ekologicznej. Plastik z płonącego statku zalewa brzeg morzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas