Recykling znieczulenia? To możliwe! Lekarze ograniczają emisje

Zużyte gazy znieczulające mogą być łatwo i bezpiecznie wykorzystywane jako nowe znieczulenie – dowodzą najnowsze badania. Anestezjolodzy już przetestowali innowacyjne rozwiązanie pozwalające recyklingować znieczulenie.

Teraz znieczulenie może być wykorzystywane ponownie i poddawane recyklingowi
Teraz znieczulenie może być wykorzystywane ponownie i poddawane recyklingowiBSIPGetty Images

Według najnowszych danych służba zdrowia odpowiada za nawet 10 proc. wszystkich światowych emisji gazów cieplarnianych. 5 proc. z tej liczby stanowią właśnie gazy używane do znieczulania pacjentów.

Większość gazu podawanego do znieczulenia jest wydychanych przez pacjentów. Aby ograniczyć ich szkodliwy wpływ na środowisko, dr Ana Castro i jej koledzy zainstalowali w szpitalu Pedro Hispano w portugalskim Matosinhos innowacyjny system pobierający wydychany przez pacjentów gaz anestezjologiczny. Może być on potem znowu wykorzystywany przez lekarzy do znieczulania pacjentów.

Aby znieczulenie mogło wrócić do użytku w myśl zasad gospodarki obiegu zamkniętego, używa się specjalnych pojemników zawierających porowate granulki, które wchłaniają gaz. Potrafią one "zebrać" nawet 99 proc. zużytego znieczulenia. Gaz jest następnie ekstrahowany i oczyszczany. W ten sposób można odzyskiwać na przykład sewofluran - nowy środek anestezjologiczny zatwierdzony już w Niemczech i Austrii.

Medycyna odpowiada za ok. 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecieFORUMAgencja FORUM

Znieczulenie z recyklingu

Instalacja i używanie systemu recyklingu znieczulenia są bardzo proste. Badania wskazują, że jest on także bezpieczny dla personelu medycznego i pacjentów. 

Według testów jakość powietrza na salach operacyjnych, gdzie "wychwytywano" gaz znieczulający, była cały czas w normie. Oznacza to, że system nie miał wpływu na powietrze wdychane przez medyków.

Zaprojektowana technologia może być używana z takimi gazami jak: desfluran, sewofluran i izofluran. To najpopularniejsze znieczulenia wykorzystywane w anestezjologii. System pozwalający na recykling gazu nie może być jednak wykorzystywany z tlenkiem azotu, którego również się używa do znieczulenia.

Naukowcy zaangażowani w projekt zapewniają, że system recyklingu gazów znieczulających może znacznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych z anestezjologii.

Źródło: Eureka Alert

„Eco Studio ELECTRO - SYSTEM”: Wszystko o recyklinguBee MusicBee Music, Monika Batogowska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas