Powstały wielorazowe kubki na kawę wykonane z kubków jednorazowych

Rozwiązania przyjazne środowisku stają się coraz bardziej popularne w wielu dziedzinach życia - od budownictwa po przedmioty użytku codziennego. Jednymi z ciekawych rozwiązań są kubki termiczne wykonane z... papierowych kubków po kawie.

Nowe rozwiązania mogą ograniczyć zużycie jednorazowych kubków na kawę
Nowe rozwiązania mogą ograniczyć zużycie jednorazowych kubków na kawę123RF/PICSEL

Pobudka, szybkie zbieranie się do pracy, kawa na wynos i kosz. Przerwa w pracy, kawa na wynos... kosz. Według różnych danych każdego roku zużywamy nawet kilka milionów jednorazowych kubków na kawę. Na szczęście powstają nowe rozwiązania, jak systemy kaucyjne, dzięki którym w kawiarniach możemy otrzymać gorący napój w wielorazowym kubku, który następnie oddamy w innym lokalu, gdzie zostanie umyty, wyparzony i ponownie użyty.

Innym ciekawym rozwiązaniem są kubki termiczne wykonane z kubków po kawie.

Kubek termiczny z recyklingu

Firma Circular & Co zaprojektowała kubek termiczny, który został wykonany z zebranych, jednorazowych kubków po kawie.

Gadżet gwarantuje utrzymanie temperatury przez 90 minut, co ma wystarczyć na spokojne dotarcie do pracy samochodem, autobusem czy pieszo. Mimo zastosowania materiałów z recyklingu, jest w pełni wodoszczelny, a jego trwałość projektanci oceniają na 10 lat, dzięki czemu można wyeliminować zużycie wielu jednorazowych kubków. Po tym czasie można go ponownie poddać recyklingowi.

Niestety firma produkująca podkreśla, że ze względu na kontakt z żywnością, papier recyklingowy łączony jest z nowym plastikiem, co nie wszystkim może się podobać. Według zapowiedzi na stronie internetowej, do końca bieżącego roku ma być zaproponowane rozwiązanie, dzięki czemu kubki będą wykonane w 100 proc. z recyklingu.

Kubek wielorazowy dla kawiarni

Ciekawym kierunkiem, który zdobywa serca baristów, jest podawanie kawy na wynos w kubkach wielorazowego użytku. Można wypić kawę a następnie kubek oddać w innej kawiarni lub restauracji, gdzie zostanie umyty, wyparzony i ponownie użyty. Dzięki temu ograniczamy ilość wytwarzanych śmieci.

Kubek zaproponowany przez Circular & Co wykonany jest w 100 proc. z recyklingowanej makulatury. Mimo tego, wydawać by się mogło mało odpornego materiału, ma wytrzymać 500 cykli zmywania, czyli 1,5 roku codziennej kawy dla jednej osoby. Jak podkreśla producent, kubek w 100 proc. nadaje się do recyklingu do sześciu razy, dzięki czemu przez 9 lat ten sam materiał może być w obiegu.

Polskie rozwiązanie

Nie tylko zagraniczne start-upy zajmują się ekologicznymi rozwiązaniami dla kawowego biznesu. Na rynku polskim działa na przykład firma Take Cup. Dzięki autorskiemu systemowi kaucyjnemu można wziąć kawę w kubku wielorazowego użytku, a następnie oddać w innym miejscu i otrzymać zwrot kaucji. W tym przypadku kubki wykonane są z polipropylenu (PP). Jeden kubek Take Cup ma zastąpić przynajmniej 1000 kubków wielorazowego użytku. Firma zbiera zużyte kubki i oddaje je do recyklingu, dzięki czemu również możemy ograniczyć ilość śmieci w środowisku.

Przeczytaj także:

Nasilają się kradzieże drewna z polskich lasówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas