Siła małych kroków: drobne gesty, które możesz wykonać dla planety

Materiał promocyjny

Ekologiczny styl życia jeszcze kilka lat temu mógł być postrzegany jako fanaberia. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że taki sposób działania jest godny naśladowania. Skutki zmian klimatycznych odczuwa bowiem każdy z nas, choćby w formie gwałtownych i nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych. Te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia. A często zapominamy, że na kondycję planety możemy wpływać poprzez drobne działania, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku.

By ograniczyć zużycie środków czystości powinniśmy przygotowywać z nich roztwory
By ograniczyć zużycie środków czystości powinniśmy przygotowywać z nich roztwory 123RF/PICSEL

Zanieczyszczone powietrze, susze, globalne ocieplenie skutkujące nawałnicami, gwałtownymi ulewami i gradobiciami... Zagrożeń związanych ze środowiskiem naturalnym jest mnóstwo i wszyscy odczuwamy tego skutki. Dość powiedzieć, że przychodzące na nasze telefony SMS-y z alertami RCB nikogo już nie dziwią. Zatrzymanie postępującej degradacji planety jest więc koniecznością. Mimo że na większe zmiany systemowe nie mamy wpływu, wdrażać możemy najróżniejsze działania w skali mikro. To drobne decyzje, podejmowane codziennie przez każdego z nas, które skutecznie zminimalizują negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne.

Małe zmiany, które mają duże znaczenie

Na działaniach ekologicznych skorzystać może nie tylko środowisko, ale i... nasz portfel. Chodzi tutaj o ograniczenie zużycia wody i energii elektrycznej. Już niemal każdy z nas (chociażby ze względu na oszczędność) korzysta z energooszczędnych żarówek i stara się wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa. Ale wciąż często popełnianym błędem jest pozostawianie sprzętów w trybie standby, czyli uśpienia. Warto zainwestować w listwę z wyłącznikiem, dzięki której będziemy mogli jednym "pstryknięciem" całkowicie odłączyć od zasilania wszystkie podpięte pod nią sprzęty: telewizor, konsolę, dekoder, ładowarkę do telefonu itp.

Wiemy, że należy zakręcać kran podczas mycia zębów i lepiej wziąć szybki prysznic, niż napełniać całą wannę. Mniej znanym sposobem na oszczędzanie wody jest zbieranie deszczówki. Wystarczy podstawić pod rynnę zbiornik, do którego będzie spływać woda z dachu. Dzięki temu zyskamy mnóstwo wody do podlewania roślin. Mniej znanym sposobem na ograniczenie zużycia wody w ogrodzie jest posianie łąki kwietnej w miejscu trawnika - doskonale zatrzymuje wodę w gruncie, więc nie wymaga podlewania, w dodatku przeważnie wymaga tylko jednego koszenia w roku, co wpływa na mniejszą emisję CO2 do atmosfery.

Z kolei na zakupy warto wybierać się z własną płócienną torbą i wcześniej przygotowaną listą niezbędnych produktów, by kupić tylko to, czego potrzebujemy i ograniczyć marnowanie żywności.

Second-handów oraz aplikacji do sprzedaży używanych ubrań w końcu nie brakuje. Podobnie jak najróżniejszych "grup wymiankowych" w serwisach społecznościowych.

Ekologiczne sposoby na sprzątanie

Małe ekologiczne kroki możemy również podejmować w ramach codziennych czynności, takich jak sprzątanie. Nie każdy na przykład wie, że nowoczesne proszki i kapsułki do prania umożliwiają pranie w niższych temperaturach. Dzięki temu możemy ograniczyć zużycie prądu na podgrzewaniu wody, a także oszczędzić nasze ubrania, które po praniu w wysokiej temperaturze szybciej ulegają zniszczeniu.

Świadomie wybierajmy środki czystości. Dostępne w sklepach preparaty nie tylko są pakowane w plastikowe opakowania, ale i zwykle zawierają sporo chemii, jak np. fosforany czy chlor. Wszystko to spływa następnie wraz z wodą do kanalizacji.

Wystarczy sięgnąć po alternatywne ekologiczne środki i właściwie je dozować. A większość z nas używa ich po prostu za dużo. Wzorem firm profesjonalnie zajmujących się sprzątaniem, a także rekomendacji samych producentów, powinniśmy sporządzać roztwory. To nie tylko rozwiązanie bardziej ekologiczne, ale także ekonomiczne. O problemie chemii zawartej w środkach do sprzątania regularnie przypomina Grupa Impel, która w ramach świadczonych usług sprzątania promuje zmniejszenie ilości wytwarzanych ścieków oraz sprawniejsze zarządzanie generowanymi odpadami. Upowszechnianie ekologicznych zachowań idzie w parze z konkretnymi działaniami tej firmy, takimi jak: używanie urządzeń do sprzątania pozwalających na oszczędzanie wody, podczyszczanie ścieków wytworzonych w czasie sprzątania i wykorzystanie ich ponownie czy właściwe dozowanie stosowanych preparatów.

Ekologiczne zachowania w publicznych toaletach

Ekologicznie powinniśmy się zachowywać również poza swoim domem. Obecnie w publicznych toaletach stosuje się fotokomórki dozujące wodę i wyłączające światło w pomieszczeniach, w których nie rejestrują ruchu. Dodatkowo zarządcy nieruchomości montują na krany perlatory, które napowietrzają wodę, dzięki czemu do umycia rąk potrzebujemy jej mniej. Jeśli jednak takich rozwiązań nie zastosowano, pamiętajmy, by sami zadbać o niskie zużycie prądu i wody nie tylko we własnym domu, ale również w miejscach publicznych. Starajmy się również ograniczyć zużycie ręczników papierowych - zostały one zaprojektowane w taki sposób, by do wytarcia rąk wystarczył nam jeden, tymczasem często odruchowo bierzemy ich więcej.

Przyjemne z pożytecznym

Przyjazne dla naszej planety zachowania wcale nie muszą oznaczać bolesnych wyrzeczeń. Przykładów, które pokazują, że można skutecznie wiązać przyjemne z pożytecznym, nie brakuje. Wszyscy lubimy oglądać filmy, prawda? A gdyby tak połączyć seans z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu i dbaniem o środowisko naturalne?

Od początku wakacji w 10 miastach w całej Polsce odbywają się plenerowe pokazy filmów w ramach wydarzenia "Kino rowerowe". Uczestnicy z pomocą specjalnie przygotowanych rowerów wytwarzają energię niezbędną do zasilania projektora. W ten sposób organizator "Kina rowerowego" zachęca do zaangażowania się w działanie na rzecz naszej planety. Zachęta jest tym większa, gdyż efekt wysiłku włożonego w pedałowanie jest od razu widoczny.

Materiał promocyjny

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas