Reklama

Mapy Google z przydatną nowością. Podpowiedzą, jak zaoszczędzić na paliwie

Polska wersja popularnej aplikacji z nawigacją Google Maps właśnie otrzymała ważną i przydatną aktualizację. Od teraz, ustalając trasę samochodu, będzie można wybrać nie tylko opcję najszybszą, ale także… najtańszą. Mapy Google podpowiedzą nam jak oszczędzić najwięcej na paliwie, co jest nieocenione biorąc pod uwagę wysokie ceny paliwa i względy ekologiczne.

Według danych portalu Statista za 2022 rok najwięcej emisji gazów cieplarnianych w Europie pochodzi z transportu drogowego. Oszczędzanie paliwa jest zatem korzystne nie tylko dla naszych portfeli, ale także, jak widać, dla środowiska.  

Oszczędzanie paliwa. Przydatna nowość w Mapach Google

Google wzięło sobie te informacje do serca i postanowiło stworzyć w aplikacji Mapy nową funkcję. Do tej pory mogliśmy w niej wybrać różne trasy - najszybszą lub inne, personalizowane na podstawie różnych filtrów (np. brak opłat za przejazd). Teraz będzie jeszcze jedna, zupełnie nowa możliwość.

Chodzi o najbardziej ekonomiczną trasę - funkcję, która jest dostępna w polskiej wersji Google Maps od środy, 7 września. Jeśli algorytm obliczy, że możemy dotrzeć do jakiegoś celu nieco później, ale oszczędzić przy tym paliwo - zostaniemy o tym poinformowani. Będzie też można sprawdzić, ile konkretnie paliwa oszczędzimy, wybierając trasę ekonomiczną w porównaniu do najszybszej.

Reklama

Aby szacunki i podpowiedzi aplikacji były jak najlepsze, dobrze zadeklarować, jakim autem jeździmy. W najbliższych tygodniach będzie to można zrobić w Mapach Google. Silniki Diesla są najbardziej ekonomiczne przy wyższych prędkościach, a samochody elektryczne i hybrydowe bardziej "lubią" ruch miejski. Dlatego, aby uzyskać najlepsze wskazówki odnośnie zużycia paliwa, dobrze wskazać w aplikacji rodzaj silnika, jaki posiadamy w aucie.

Tańsze paliwo i mniej dwutlenku węgla dzięki Google Maps

Chcesz, aby nawigacja w Mapach Google zawsze wyświetlała najszybszą, a nie najtańszą trasę? To również nie jest problem. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w ustawieniach aplikacji i wyłączyć nową funkcję eko-jazdy.

Pomysł Google na oszczędzanie pieniędzy podczas jazdy samochodem - i przy okazji dbanie o środowisko - został już przetestowany w innych krajach, m.in. w Niemczech, USA i Kanadzie. Obliczono, że w ten sposób ograniczono emisje dwutlenku węgla do powietrza o 500 tys. ton. To tak jakby z dróg wyparowało nagle 100 tys. samochodów z silnikami spalinowymi.   

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy