Nowa płyta Billie Eilish będzie w 100 proc. pochodzić z recyklingu

Amerykańska piosenkarka Billie Eilish ma plan na wyjątkowo ekologiczne podejście do wydawania muzyki na fizycznych nośnikach. Jej najnowszy album "Hit Me Hard and Soft" ma wykorzystywać wszelkie dostępne ekotechnologie - bez względu na to, czy będzie to winyl, kaseta, czy opakowanie płyty CD.

Piosenkarka Billie Eilish zapowiedziała niedawno swój trzeci album zatytułowany "Hit Me Hard and Soft". Nośniki, na których dostępna będzie płyta mają wykorzystywać "najbardziej zrównoważone praktyki, jakie tylko są dostępne"
Piosenkarka Billie Eilish zapowiedziała niedawno swój trzeci album zatytułowany "Hit Me Hard and Soft". Nośniki, na których dostępna będzie płyta mają wykorzystywać "najbardziej zrównoważone praktyki, jakie tylko są dostępne"AFP

Nowa płyta Billie Eilish, zatytułowana "Hit Me Hard and Soft", to dopiero trzeci album studyjny w karierze 22-letniej amerykańskiej wokalistki. Jej debiut tylko na terenie USA sprzedał się w ponad 1 mln egzemplarzy.

Trzecia płyta Billie Eilish zachwyci największych ekoświrów

Piosenkarka chce, aby jej trzecia płyta była wyjątkowa ze względu na podejście do ekologii. Artystka za pośrednictwem komunikatu prasowego podała, że chce przy okazji tej premiery wykorzystać "najbardziej zrównoważone praktyki, jakie tylko są dostępne".

Ekologiczne podejście do wydawnictwa ma się przejawiać m.in. w materiałach użytych do produkcji płyt winylowych. Podstawowy, czarny wariant kolorystyczny (wszystkich będzie osiem) ma być w 100 proc. wykonany z polichlorku winylu pochodzącego z recyklingu.

Pozostałe siedem kolorów winyla ma z kolei być mieszanką materiałów Eco-Mix i BioVinyl. Pierwszy z nich powstaje z pociętych resztek produkcyjnych, a drugi wytwarzany jest bez użycia paliw kopalnych (są one zastępowane np. olejem spożywczym). Użyta technologia sprawi, że każda płyta będzie wyglądała nieco inaczej. Wszystko bez strat na jakości dźwięku - zapewniają producenci.

Winyl, kaseta i płyta CD z nowym albumem Billie Eilish powstaną z możliwie najbardziej ekologicznych dostępnych materiałów
Winyl, kaseta i płyta CD z nowym albumem Billie Eilish powstaną z możliwie najbardziej ekologicznych dostępnych materiałówmateriały prasowe

Ekologiczny winyl, płyta CD i nawet kaseta magnetofonowa

To nie wszystko. Płyta "Hit Me Hard and Soft" będzie też pakowana w karton z recyklingu z certyfikacją FSC. To oznacza, że proces produkcji odbywa się z poszanowaniem lasów, a drewno na papier nie pochodzi z nielegalnych, przyczyniających się do wylesiania, źródeł.

Na opakowaniu płyt ekologiczny ma być nawet tusz drukarski, który bazuje na materiałach roślinnych i pokryty będzie bazującym na wodzie lakierem. Z kolei zamiast folii na opakowaniach płyt pojawią się rękawy nadające się w 100 proc. do recyklingu. Do transportu zaś mają być użyte kartony pochodzące w 93 proc. z recyklingu i nadające się do ponownego przetworzenia.

Eko będą też kasety z nowym albumem Billie Eilish, które powstaną ze starych kaset poddanych recyklingowi. Kaseta piosenkarki nie będzie umieszczana w plastikowym pudełku, a zamiast tego - w kartoniku z papieru z certyfikatem FSC. Płyty CD również będą sprzedawane w kartonowych opakowaniach, bez grama plastiku.

Album "Hit Me Hard and Soft" ukaże się 17 maja 2024 r. nakładem Interscope Records, wytwórni należącej do Universal Music Group.

Zdając sobie sprawę z tego, że zrównoważony design to niedoskonała przygoda pełna wysiłku, Billie używa całej gamy rozwiązań, pracując ze swoim zespołem nad stałym rozwojem.
czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej gwiazdy
Polska przeżywa wielki wzrost zainteresowania przyrodąSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas