Małe elektrownie wiatrowe. Czy rzeczywiście zadziałają?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 31 maja wybierze, którzy uczestnicy zakwalifikują się do półfinału konkursu. Ich zadaniem było przygotowanie prototypów małogabarytowych elektrowni wiatrowych, które rzeczywiście działają.
Agencja zainicjowała konkurs "Wielkie Wyzwanie: Energia", mając na uwadze, że Polska będzie musiała zwiększyć udział OZE w krajowym zużyciu prądu. Naukowcom i konstruktorom postawiono zadanie wytworzenia i magazynowania prądu z energii wiatrowej w najbardziej efektywny sposób. Dodatkowo urządzenie musi działać w warunkach przydomowych i przy niewielkich prędkościach wiatru.
Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą selekcję do półfinału, będą mieli czas na przygotowanie swoich prototypów go wizyt gospodarczych. Te zaplanowane są na przełom czerwca i lipca. Podczas półfinału urządzenia będą przetestowane za pomocą sztucznego wiatru, który wieje ze zmienną prędkością.
- Do finału zakwalifikuje się jedynie dziesięciu uczestników, dlatego rywalizacja jest tak wymagająca. Zwycięzca "Wielkiego Wyzwania: Energia", którego prototyp w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, otrzyma milion złotych nagrody - mówi cytowany w komunikacie dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.
Dyrektor wyraził nadzieję, że współzawodnictwo wpłynie pozytywnie na dążenie do nadrzędnego celu, jakim jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej oraz szerzej - promowania pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.
Projekt finansowany jest z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.