Katowice: samorząd będzie śledzić zużycie wody i energii w miejskich budynkach
Stolica Górnego Śląska wprowadzi system, który pozwoli na bieżące kontrolowanie zużycia energii i wody w miejskich budynkach. Działa on już w 61 obiektach a za 3 lata lista ta ma zwiększyć się o kolejne 13 budynków.
Prezydent miasta Marcin Krupa stwierdził, że wprowadzenie systemu monitoringu nośników energii i wody to "kolejny element budowania zrównoważonego rozwoju Katowic".
- Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie optymalizacja zużycia energii i wody z uwzględnieniem utrzymania komfortu użytkowników miejskich budynków. Efektywne gospodarowanie energią i wodą przełoży się z kolei na oszczędności - wyjaśnił Krupa.
Kierownik biura zarządzania energią w urzędzie miasta Daniel Wolny uściślił, że realizacja projektu "System monitoringu nośników energii i wody wraz z możliwością sterowania w obiektach użyteczności publicznej miasta Katowice (SMiS)" składa się z dwóch głównych etapów, które mają zostać zrealizowane w ciągu czterech lat.
Wykonanie i uruchomienie centralnego systemu informatycznego odbywa się w bieżącym roku, a funkcjonowanie i rozbudowa systemu przypanie na lata 2022-24. - Docelowo, w 2024 r., system obejmować będzie 71 budynków użyteczności publicznej - zapowiedział Wolny.
Etap pierwszy obejmował dostawę oprogramowania centralnego systemu informatycznego wykorzystującego zamontowaną w budynkach automatykę kontrolno-pomiarową. W tym etapie doposażono też budynki, umożliwiając im tzw. sterowanie budynkowe oraz uruchomiono stanowiska lokalnego operatora systemu w miejskim biurze zarządzania energią.
Drugi etap obejmie głównie świadczenie przez zewnętrzną firmę usług bieżącego monitorowania i sterowania budynkami poprzez wdrożony system, a także świadczenie usługi aktualizacji i rozbudowy systemu o nowe funkcjonalności wraz z wizualizacją pomiarów w czasie rzeczywistym. Od początku 2022 r. część wizualizacji systemu ma być dostępna poprzez stronę Miejskiego Centrum Energii.
Kilka lat przygotowań
Władze podkreślają, że uruchomienie systemu poprzedziły kilkuletnie przygotowania w zakresie projektowania i wykonania elementów automatyki kontrolno-pomiarowej. Obejmuje ona m.in. liczniki energii elektrycznej, liczniki energii cieplnej, wodomierze, regulatory węzłów cieplnych, regulatory central wentylacyjnych, regulatory kotłowni oraz dodatkowe czujniki parametrów powietrza w budynkach.
Obecnie w systemie znajduje się 61 miejskich budynków użyteczności publicznej: m.in. budynki urzędu miasta przy Rynku 1, ul. Młyńskiej 4 i ul. Francuskiej 70, Pałac Młodzieży, obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji "Jantor", "Kolejarz" i "Szopienice", a także budynki żłobka miejskiego, szkoły czy jednostki kultury.
Koszt realizacji SMiS wyniósł nieco ponad milion złotych. Wykonawcą była firma Promar Sp. z o. o. z Bydgoszczy. Dla zadania został wykonany i złożony audyt efektywności energetycznej, dzięki czemu część bezpośrednich wydatków z budżetu miasta Katowice związanych z funkcjonowaniem systemu możliwa jest do zrekompensowania poprzez sprzedaż tzw. "Białych certyfikatów".
Analiza sposobu wdrożenia SMiS, uwzględniająca specyfikę Katowic, została wykonana w ramach międzynarodowego projektu MOLOC, którego głównym założeniem uczyniono opracowanie modelowych europejskich działań na rzecz wspierania przechodzenia miast na gospodarkę niskoemisyjną.
Liderem założonego na lata 2017-21 projektu MOLOC było miasto Lille (Francja), a jego polskim partnerem - Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Miasto Katowice - ze swoim projektem modelowego systemu monitoringu nośników energii i sterowania systemami grzewczymi - było głównym interesariuszem projektu, do których należał też Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.