Fotowoltaika na dachu bloku albo na balkonie. Czy to się opłaca?

Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie z roku na rok, a na kupno paneli decydują się zazwyczaj właściciele domów lub duzi inwestorzy. Rosnące rachunki za energię elektryczną sprawiły, że również wiele osób żyjących w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych zastanawia się nad rozwiązaniami oszczędzającymi prąd. Czy można mieć fotowoltaikę na dachu bloku i czy taka inwestycja się opłaca?

Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie, które jest opłacalne z wielu powodów
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie, które jest opłacalne z wielu powodów123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy można mieć fotowoltaikę na dachu bloku?

Można zaobserwować, że odnawialne źródła energii elektrycznej w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przede wszystkim to wynik większej świadomości ekologicznej mieszkańców, a także sposób na realną oszczędność pieniędzy w rachunkach za prąd. Nie dziwi więc fakt, że fotowoltaika na dachu bloku jest rozwiązaniem coraz powszechniej stosowanym zarówno przez samych właścicieli mieszkań, jak i spółdzielnie mieszkaniowe.

Warto mieć świadomość, że osoby mieszkające w bloku mają obecnie możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na dachu lub balkonie. Osoby, które chcą mieć fotowoltaikę, muszą najpierw skontaktować się ze swoją spółdzielnią w celu uzyskania zgody na inwestycję.

Kolejnym krokiem będzie sporządzenie opinii technicznej konstruktora. Do wniosku należy dołączyć przede wszystkim projekt instalacji. Powinny się w nim znaleźć takie elementy, jak:

  • analiza miejsca i warunków montażu,
  • dobór i opis wybranych podzespołów,
  • zabezpieczenia i kwestie bezpieczeństwa.

Wśród warunków, które postawią zarządcy i współlokatorzy będzie z pewnością obowiązek dostarczenia projektu mikroinstalacji zgodnego z przepisami prawa budowlanego wraz z obliczeniami statycznymi dotyczącymi dodatkowego obciążenia dachu. Ponadto niezbędne będą deklaracja wykonania robót przez instalatorów z uprawnieniami, a także montaż paneli fotowoltaicznych na dachu bloku bez ingerencji w konstrukcję dachu.

Rozwój fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych. Rząd zapowiada zmiany

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało wprowadzenie rozwiązań mających zachęcić Polaków do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki. Jedną z propozycji jest prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Skutki wprowadzenia instytucji mają być następujące:

  • zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej;

  • autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej;

  • całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela;

  • przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby;

  • prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie do 50 proc. instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR).

Dofinansowanie pokryje:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;

  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych. Czy warto?

Przykłady bloków i spółdzielni mieszkaniowych, które zdecydowały się na instalacje paneli fotowoltaicznych na dachach budynków, mogą być dowodem na to, jak w łatwy sposób oszczędzać energię elektryczną do oświetlania klatek schodowych, piwnic, wind, a także zasilania pomp ciepła. Najlepiej świadczy o tym historia Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe liczy około 30 tys. wrocławian, którzy mieszkają w blisko 11 tys. mieszkań w 88 budynkach. Większość budynków powstało w latach 60.-70. ubiegłego wieku, zdarzają się również starsze. Od wielu już lat w spółdzielni są wdrażane rozwiązania racjonalizujące zużycie energii, takie jak docieplenia budynków, modernizacja systemów grzewczych i elektrycznych.

Zarząd SM Wrocław-Południe we współpracy z mieszkańcami podjął decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych. Uzyskane efekty to 760 tys. kWh rocznie produkcji energii elektrycznej z OZE. Roczne koszty energii w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe przed instalacją elektrowni słonecznej wynosiły 425 tys. zł. Po roku funkcjonowania elektrowni koszty energii obniżyły się do 120 tys. zł, zaś po dwóch latach od uruchomienia elektrowni osiągnęły poziom już tylko 83 tys. zł.

Fotowoltaika na balkonie. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika na balkonie nie różni się podzespołami oraz metodą działania od tych, które montuje się w domach jednorodzinnych czy na farmach solarnych. Składa się ona z odpowiedniej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Ze względu na zwykle dość ograniczoną ilość i moc paneli na balkonie montuje się najczęściej instalację off-grid, która nie jest podłączona do wspólnej sieci elektroenergetycznej, a jedynie wytwarza prąd na potrzeby właściciela.

Czy fotowoltaika na balkonie się opłaca? Opowiadając na to pytanie należy przeanalizować koszt instalacji wraz z ceną montażu tego rozwiązania. Decyduje o tym kilka czynników.

Koszt instalacji fotowoltaiki na balkonie zależy przede wszystkim od wielkości balustrady. Do zamontowania jednego panelu PV potrzebne jest ok. 2 mkw powierzchni. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę instalacji jest jej moc. Najczęściej w dostępnych na rynku produktach ta wartość waha się między 270 a 600 W. Różnica w cenie najsłabszego i najmocniejszego panelu może wynosić nawet 50 proc.

Do całkowitej ceny instalacji należy doliczyć również koszt zakupu falownika wyspowego, czyli urządzenia odpowiedniego do instalacji off-grid. Ceny inwerterów zaczynają się od ok. 1000 złotych. Szacunkowy koszt instalacji dwóch paneli z montażem to ok. 4000 zł. Zwrotu z inwestycji należy się spodziewać mniej więcej po dziesięciu latach.

Fotowoltaika na balkonie daje możliwość oszczędzania energii elektrycznej na poziomie 25 proc. Po upływie określonego czasu instalacja zapewnia zatem czysty zysk i obniża rachunki za prąd. Aby jednak mieć pewność dobrze zainwestowanych środków, warto zwrócić się z pytaniem o kalkulację do sprawdzonej firmy zajmującej się fotowoltaiką.

Zobacz też:

Święta w Polsce to festiwal marnowania jedzeniaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas