Czyste powietrze 2023. Na co można dostać dofinansowanie?

Aktualizacja

„Czyste powietrze” to kompleksowy program, mający na celu walkę ze smogiem. Został wprowadzony, by skuteczniej walczyć z emisją pyłów i innych zanieczyszczeń. W ramach programu można między innymi wymienić stare piece czy kotły na nowoczesne źródła ciepła. Zmiany w programie „Czyste powietrze” 2023 są bardzo korzystne dla wszystkich, którzy chcieliby otrzymać dofinansowanie. Czego dotyczą? Kto może otrzymać dofinansowanie, na co i jak złożyć wniosek?

Program Czyste powietrze 2023 ma na celu walkę ze smogiem. Jakie są zmiany w programie? Jak złożyć wniosek?
Program Czyste powietrze 2023 ma na celu walkę ze smogiem. Jakie są zmiany w programie? Jak złożyć wniosek? 123RF/PICSEL
  • Program "Czyste powietrze" wystartował po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku i ma być realizowany do 2029 roku.
  • Celem programu jest walka ze smogiem. Skupia się przede wszystkim na wymianie pieców i kotłów na paliwo stałe.
  • By zostać beneficjentem programu "Czyste powietrze" trzeba spełnić określone warunki. Jakie są zmiany w programie "Czyste powietrze" 2023?

Zmiany w programie "Czyste powietrze" od 3 stycznia 2023

Program "Czyste powietrze" jest pierwszym ogólnopolskim programem dopłat do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest walka ze smogiem, poprzez zmniejszenie lub uniknięcie emitowania do atmosfery szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń. Za część z nich odpowiadają bowiem właśnie domy jednorodzinne.

Od 3 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa wersja programu "Czyste powietrze". Jakie wprowadza zmiany?

  • Podniesienie progów dochodowych przy dofinansowaniu podstawowym do 135 tysięcy złotych, a przy podwyższonym dofinansowaniu, do 1894 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 złotych dla osób mieszkających samotnie.
  • Możliwość uzyskania wyższego dofinansowania, czyli 66 tysięcy złotych przy dofinansowaniu podstawowym i 99 tysięcy złotych przy podwyższonym.
  • Możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej dotyczył on wyłącznie wymiany pieca.
  • Modyfikacja ścieżki bankowej programu (beneficjent będzie mógł otrzymać kredyt bankowy z dofinansowaniem na częściową spłatę tego zobowiązania na inwestycje, które zostały rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku)
  • Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

Kto może skorzystać z programu "Czyste powietrze"?

Program "Czyste powietrze" przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych bądź lokali mieszkaniowych, które zostały wydzielone w budynkach jednorodzinnych i mają nawet własną księgę wieczystą.

Istnieją 3 grupy beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o podstawowy, podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania. Tego rodzaju wsparcie przysługuje wyłącznie osobom fizycznym. Ważny jest również osiągany dochód roczny. Po zmianach w programie, od roku 2023 nie może on przekraczać 135 tysięcy złotych.

Program "Czyste powietrze" - dofinansowanie. Ile można dostać?

Program "Czyste powietrze" pozwala uzyskać dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na źródła ciepła nowoczesne, spełniające najwyższe normy oraz standardy. Dzięki dofinansowaniom z programu można także przeprowadzić w swoim budynku mieszkalnym niezbędne prace termomodernizacyjne. W efekcie nie tylko unowocześnia się swój dom i przyczynia do ochrony środowiska, ale w dalszej perspektywie czasu można również poczynić pewne oszczędności. Jeśli ciepło nie ucieka z budynku, spadają koszty jego ogrzewania.

Jeśli chodzi o dotacje, "Czyste powietrze" od 3 stycznia 2023 roku umożliwia otrzymanie nawet 135 tysięcy złotych wsparcia. Maksymalnie taką kwotę można uzyskać przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, zakup, a także montaż pompy ciepła w celu ogrzewania z kompleksową termomodernizacją i mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Maksymalna kwota dotacji dla innych przedsięwzięć jest uzależniona od działań, jakie pragnie się podjąć. Oto kilka przykładów:

  • Przedsięwzięcie polegające na demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupie i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda bądź też gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu bez kompleksowej termomodernizacji, i bez montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej - do 35 tysięcy złotych dotacji.
  • Przedsięwzięcie związane z demontażem nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupem i montażem pompy ciepła typu powietrze-woda lub gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania, lub ogrzewania i cwu z kompleksową termomodernizacją, lecz bez mikroinstalacji fotowoltaicznej - do 60 tysięcy złotych dotacji.
  • Jeśli przedsięwzięcie będzie obejmować mikroinstalację fotowoltaiczną, bez kompleksowej termomodernizacji będzie można otrzymać do 41 tysięcy złotych dotacji, a wraz z kompleksową termomodernizacją nawet do 66 tysięcy złotych dofinansowania.
Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Ograniczając emisję zanieczyszczeń, wspólnie dbamy o nasze dobro i środowisko naturalne123RF/PICSEL

Jak złożyć wniosek w programie "Czyste powietrze"?

Jeśli ktoś pragnie skorzystać z możliwości, jakie oferuje program "Czyste powietrze", wniosek powinien dostarczyć do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym mieści się dany budynek lub lokal mieszkalny.

Formularz wniosku, który należy wypełnić, wraz z załącznikami i instrukcją jego należytego wypełnienia, można znaleźć w serwisie gov.pl, a także w Portalu Beneficjenta. Jest to specjalna aplikacja internetowa, którą można znaleźć na stronach WFOŚiGW. Wypełnione dokumenty można przesłać drogą internetową lub złożyć osobiście w urzędzie. By skorzystać z Portalu Beneficjenta, należy założyć swój profil. Pobrany wniosek należy wydrukować, wypełnić i podpisać. Do urzędu można go dostarczyć również drogą pocztową lub kurierem.

Ze swojego podpisu elektronicznego możemy skorzystać, składając wniosek przez portal gov.pl. Wystarczy wejść w zakładkę "Nieruchomości i środowisko", następnie w opcję "Skorzystaj z programu czyste powietrze" i "Złóż wniosek". Po zalogowaniu możemy wypełnić dokument online. 

Czytaj też:

Zobacz też: 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas