Na co wymienić piec węglowy w 2023 roku? Pompa ciepła, gaz czy biomasa

Wymiana pieca węglowego to obowiązek, który czeka znaczną większość użytkowników tego źródła ciepła. Coraz ostrzejsze normy ekologiczne oraz przepisy obowiązujących w wielu miejscach uchwał antysmogowych wymuszają na właścicielach gospodarstw domowych zmiany na systemy bardziej ekologiczne. Na co wymienić piec węglowy w 2023 roku?

Na co wymienić piec węglowy w 2023 roku? Pompa ciepła, gaz czy biomasa
Na co wymienić piec węglowy w 2023 roku? Pompa ciepła, gaz czy biomasa123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do kiedy należy wymienić piece węglowe?

Wymiana pieca węglowego jest koniecznością, która wynika z zapisów uchwał antysmogowych. Zostały one wdrożone przez sejmiki wojewódzkie na podstawie art. 96 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Aktualnie obowiązują cztery terminy graniczne wymian urządzeń grzewczych:

  • 1 stycznia 2024 — dla instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
  • 1 stycznia 2026 — dla instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
  • 1 stycznia 2028 — dla instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
  • bezterminowo dla kotłów na węgiel lub drewno, które spełniają wymagania klasy 5.

Osoby, które nie zamierzają w przypadku wymiany urządzenia grzewczego kupić sprzętu spełniającego normy klasy 5, muszą rozważyć inne możliwości do ogrzewania budynku.

Na co wymienić piec węglowy?

Jedną z możliwości w przypadku wymiany pieca węglowego jest pompa ciepła. Do najważniejszych zalet tego rodzaju źródła ciepła należą przede wszystkim: niskie koszty eksploatacji oraz całkowita bezobsługowość. Dodatkowym plusem pompy ciepła jest jej pozytywny wpływ na środowisko, gdyż nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, a ponadto może zostać umieszczona w wielu miejscach, nie tylko kotłowni, ale również na zewnątrz budynku.

Drugą opcją jest kocioł gazowy, który tak samo, jak pompa ciepła jest bezobsługowy. Jego dużą zaletą jest również możliwość bezproblemowego funkcjonowania pieca gazowego z dotychczasowymi grzejnikami, które są w budynku. W przypadku wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy należy jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących pomieszczenia, w którym ma się on znajdować oraz posiadać projekt i pozwolenie na budowę/rozbudowę instalacji gazowej.

Trzecim wyborem, gdy rozważamy wymianę pieca węglowego, jest kocioł na biomasę. Są stale udoskonalane, by spełniać normy emisji spalin oraz wymagania związane z energooszczędnością. Jednym z rodzajów pieców na biomasę są kotły wykorzystujące pellet. Są znacznie efektywniejsze, wygodniejsze i ekologiczne, niż ich węglowe odpowiedniki.

Pomoże program „Czyste powietrze 2023”

Od 3 stycznia 2023 roku rusza nowa edycja programu "Czyste powietrze". Jego celem niezmiennie pozostaje poprawa jakości powietrza, a także redukcja emisji gazów cieplarnianych. Do realizacji postawionych zadań ma służyć wymiana źródeł ciepła niespełniających norm oraz poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Zmiany, które będą obowiązywały w programie "Czyste powietrze" od 2023 roku, to przede wszystkim:

  • wyższe kwoty dofinansowania, 
  • podwyższenie progów dochodowych 
  • możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z programu (dotyczy beneficjentów, którzy skorzystali z możliwości otrzymania dotacji na wymianę pieca, a teraz chcę dokonać termomodernizacji budynku).

Dla osób zainteresowanych programem "Czyste powietrze" w 2023 roku najwyższa kwota dofinansowania może sięgnąć nawet 135 tys. złotych. Żeby uzyskać taką kwotę, gospodarstwo domowe musi spełnić kilka warunków:

  • zdemontować nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe,
  • zakupić i zamontować pompę ciepła,
  • wykonać kompleksową termomodernizację budynku,
  • zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną.

W dotychczasowych założeniach programu "Czyste powietrze" maksymalna kwota dotacji w analogicznych warunkach wynosiła 79 000 złotych.

Czytaj także:

Jak wykorzystać fusy po kawie?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas