Ekologika budownictwa drewnianego - hit czy kit?

Wojciech Słomka

W poszukiwaniu rozwiązań chroniących klimat i przeciwdziałających jego zmianom, co chwila pojawiają się nowe propozycje. Wybrane są teoretyczne, inne prezentują potencjał realizacyjny. Pojawiają się jednak propozycje kontrowersyjne, takie jak wielkokubaturowe, wielokondygnacyjne i wielorodzinne budynki mieszkalne. Czy w czasach panującej i przewlekłej suszy, kiedy zmiany klimatu ograniczają wzrost drzew tego rodzaju propozycje nie są obarczone mianem greenwashingu (ekokłamstwa)?

Projekt "przyjaznego dla środowiska" miasta drewnianych wieżowców
Projekt "przyjaznego dla środowiska" miasta drewnianych wieżowcówSumitomo Forestry CoEast News

Żywe drzewa, a nie deski i płyty

Głównym źródłem pozyskania drewna w warunkach krajowych, bez wątpienia są lasy. Drewno pozyskiwane jest do zaspokojenia różnych, polskich potrzeb. Jednak od kilku lat obserwujemy wzrost pozyskiwania drewna z przeznaczeniem na sprzedaż podmiotom zagranicznym. Głównie wysyłamy drewno do Chin, część do Czech i Niemiec. Jak podaje portal Nasze Lasy, przeładunek drewna w gdańskim porcie w 2022 r. (do września) wzrósł 30-krotnie i był o 3150 proc. większy w stosunku do roku poprzedniego. 

Sprzedający, czyli Skarb Państwa, nie podaje jednobrzmiącego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Unika określenia wprost, że drewno przyniosło znaczne dochody do krajowego budżetu. Pojawiały się doniesienia o sprzedaży drewna zaatakowanego przez szkodniki czy pochodzącego z wiatrołomów, pojawiających się w znacznej ilości w latach 2017-2018. Lasy Państwowe twierdzą również, że pozyskanie surowca drzewnego w pełni zaspakaja potrzeby rodzimego rynku. 

W Polsce w okresie od 2010 do 2016 r. nastąpił zdecydowany wzrost produkcji płyt MDF (płyta pilśniowa wykonana z włókien drzewnych o średniej gęstości) i w ciągu 6 lat zwiększył się od poziomu 2,176 do 3,55 mln m3 przy stosunkowo niewielkim imporcie i eksporcie. W przypadku płyt wiórowych w 2016 r. wyprodukowano 4,450 mln m3 tego rodzaju płyt i w analogicznym okresie produkcja była stabilna. Co ciekawe w 2022 r. produkcja płyt drewnopochodnych w Polsce spadła o 13 proc., a tarcicy o 9 proc. przy jednoczesnym ogromnym eksporcie polskiego drewna i wzroście cen tego rodzaju materiałów nawet o 300 proc. 

Podwyższenie obejmowało również ceny drewna opałowego i kominkowego. Główni producenci płyt w Polsce stwierdzili, że główną przyczyną konieczności podwyższenia cen produkcji były niedobory surowca drzewnego, a obecny asortyment nie zapewnia ciągłości dostaw. 

Wiadomą rzeczą jest fakt, że dojrzałe drzewa są podstawową metodą przeciwdziałania zmianom klimatu i stanowią ochronę przed ich negatywnymi skutkami. Wspomagają retencję, zapewniają bioróżnorodność i biorą udział w polepszaniu jakości powietrza. Warto wspomnieć, że w okresie grzewczym, aż 85 proc. powietrzni kraju znajduje się w strefie o ponadnormatywnym stężeniu benzo(a)pirenu, który jest mutagenny i rakotwórczy dla człowieka.

Wysoko nie będzie, a mieszkań brakuje

Badanie opinii publicznej z 2017 r. przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Środowiska wykazało, że 83,8 proc. Polaków drewno w budownictwie kubaturowym kojarzy z domami letniskowymi i tymczasowymi. Tylko 13,6 proc. wymieniło domy całoroczne, 1,7 proc. budynki wielorodzinne, a jedynie 0,9 proc. stwierdziło, że mogą to być również obiekty użytku publicznego. Na chwilę obecną Polska nie może poszczycić się budynkami z drewna wykorzystywanymi w celach mieszkalno-rekreacyjnych, tak znaczącymi jak występują one na świecie. 

Projekt drewnianego miasta z recyklingueVolo Magazine/Ferrari Press/East NewsEast News

Aktualnie najwyższym drewnianym wieżowcem na świecie jest Mjøstårnet i znajduje się w mieście Brumunddal w Norwegii. Mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Voll Arkitekter i był wykonany w technologii drewna klejonego. Łącznie do budowy wykorzystano ponad 3500 m³ drewna (ok 14 000 drzew). Jednak, nie jest to budynek w całości wykonany z drewna. Jego konstrukcja i różnego rodzaju elementy to również 120 ton stali. Wielkością nie ustępuje obiekt HoHo Wien pod Wiedniem z 24 piętrami. Do użytku oddano go cztery lata temu i ma wysokość 84 metrów. Budynek ma betonowy rdzeń, ale jest wykonany w 75 proc. z drewna. 

Budynki o podobnej wielkości i znacznych rozmiarach stworzonych w technologiach z wykorzystaniem drewna znajdujemy również w: kanadyjskim Vancouver (Brock Commons Tallwood House), Bergen (Treet), szwedzkiej miejscowości Västerås (Kajstaden) oraz kopuła Superior Dome w USA (kopuła przykrywa powierzchnię 21 000 m2). Jako ciekawostkę można przedstawić budowlę z Gliwic w postaci masztu, zbudowany w 1935 roku przez firmę Lorenz AG z Berlina. Konstrukcja mierzy 111 m i zaliczana jest do najwyższych istniejących, drewnianych konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. 

Całość złączona jest przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub. Pojedyncze przypadki wysokich konstrukcji drewnianych wskazują, że nie są to obiekty w zupełności wykonane z surowca drzewnego i nazywanie ich obiektami drewnianymi jest mylne. Zawsze w ich objętości znajdują się różnego rodzaju materiały budowlane wysokoemisyjne, pozwalające na wznoszenie tak dużych rozmiarów. Ponadto powstają w miejscach o największym stopniu lesistości w Europie lub na świecie. W 2022 r. Polska zwiększyła dostawy surowego drewna z państw bałtyckich, Ukrainy, Słowacji, Turcji, Indonezji, Wietnamu i Kazachstanu. Ponadto drewno i produkty z drewna sprowadzamy z Niemiec, Białorusi, Rosji.

Drewniany wieżowiec, zdj. ilustracyjneSumitomo Forestry CoEast News

To jednak hit czy kit?

W nadchodzących 30-40 latach zmianie ulegnie struktura gatunkowa polskich lasów. Sosna zwyczajna i świerk pospolity z gatunków dominujących staną się gatunkami mniejszościowymi. Udowodniono również, że w miarę postępującej suszy drzewa spowalniają swój wzrost i przyrost biomasy nie jest już na takim poziomie jak 20-30 lat temu. Zmniejsza się również gęstość drewna. 

Należy również zwrócić uwagę, że drewno klejone krzyżowo (CLT) bardzo często stosowane w konstrukcjach drewnianych wysokich budynków tworzone jest z wykorzystaniem klejów melaminowych na bazie żywic (MUF) oraz poliuretanowych (PUR). Tego rodzaju materiały budowlane służące jako spoiwo do płyt określane jest jako wysokoemisyjne. Ponadto zasobność pozyskania surowego drewna z polskich lasów jest ograniczona i nie może trwać w nieskończoność. Przewiduje się, że w nadchodzących latach to właśnie możliwości eksportowe drewna z Rosji i Białorusi, na nowo zaczną znacznie zasilać polski rynek, chociaż ta skala nie powinna być gwałtowna. 

Na chwilę obecną polskie budownictwo wielkogabarytowe z drewna jest niemożliwe do szerokiego stosowania i nie jest rozwiązaniem problemów ekologicznych w naszym kraju związanych z emisja dwutlenku węgla. 

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźni
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas