Czym jest neutrinowoltaika? Jedno jest pewne - będzie paliwem przyszłości
Magdalena Mateja-Furmanik
Tajemniczo brzmiący wynalazek Neutrino Energy Group już niebawem może zrewolucjonizować światowy rynek energii odnawialnej. Rozpoczęcie licencjonowanej produkcji Neutrino Power Cubes na skalę przemysłową planowane jest w Szwajcarii na przełomie roku 2023 i 2024.
Energia w neutrinowoltaice powstaje pod wpływem termicznych ruchów Browna, atomów grafenu i cząstek z otaczających je pól promieniowania, w tym neutrin. Wynalazek stanowi świetną alternatywę zarówno dla paliw kopalnych jak i dla obecnie dostępnych form energii odnawialnej.
Przewaga neutrinowoltaiki nad innymi OZE
Obecnie świat skupia swoją uwagę głównie na zwiększaniu liczby instalacji solarnych i wiatrowych. Zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2027 fotowoltaika będzie największym źródłem energii na świecie.
Jak powszechnie wiadomo, jej największym minusem jest uzależnienie od pogody. Przeszkodą są także ciągle nierozwiązane problemy związane z utylizacją zużytych paneli słonecznych i łopat turbin wiatrowych.
W przeciwieństwie do energii wiatrowej i solarnej, nieprzerwana produkcja energii z neutrin jest możliwa nawet wtedy, gdy nie świeci słońce i nie wieje wiatr. Dzieje się tak ponieważ neutrina nieustannie bombardują Ziemię niezależnie od warunków klimatycznych, co czyni technologię neutrino-woltaiczną pierwszą w pełni zrównoważoną innowacją energetyczną w historii ludzkości.
Z uwagi na to, że neutrina z niewielkim tylko oporem przechodzą przez prawie wszystkie materiały, zarówno syntetyczne jak i naturalne, urządzenia neutrinowoltaiczne mogą być rozmieszczone zarówno w budynkach, na zewnątrz, jak i pod wodą.
Energia, której nie trzeba magazynować?
Co ciekawe, producent uważa, że energia powstała w ten sposób nie wymaga systemów magazynowania.
Ogniwa neutrino-woltaiczne można zintegrować bezpośrednio z telefonami komórkowymi, urządzeniami, samochodami i innymi odbiornikami energii, dzięki czemu nie ma potrzeby magazynowania lub marnowania energii na sam przesył.
Zgodnie z prognozami branża energetyczna może zyskać najwięcej na bezgranicznym potencjale neutrin. Zaraz za nią plasuje się branża elektromobilności. Większość użytkowników pojazdów elektrycznych nadal pobiera energię z gniazdka w ścianie, podczas gdy wszystkie urządzenia zasilane technologią neutrino-woltaiczną będą ją czerpać z otoczenia. Nikt do tej pory nie interesował się tym rodzajem energii, ponieważ nie nadawała się ona do zastosowania w silniku spalinowym.