W poniedziałek podpisanie umowy na małe reaktory jądrowe w Polsce

W poniedziałek polska spółka KGHM oraz amerykańska firma NuScalePower podpiszą umowę na budowę małych reaktorów atomowych w Polsce. Jak informuje ambasada RP w Waszyngtonie, w wydarzeniu będzie brał udział wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Jacek Sasin weźmie udział w podpisaniu umowy na budowę reaktorów jądrowych w Polsce.
Wicepremier Jacek Sasin weźmie udział w podpisaniu umowy na budowę reaktorów jądrowych w Polsce.Piotr Wojnarowski Agencja FORUM

Ma to być główny punkt pobytu wizyty polityka w USA.

Jak podała ambasada, Sasin przybędzie do Waszyngtonu w niedzielę, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale.

Obie firmy już w ubiegłym roku podpisały wstępne porozumienie (tzw. memorandum of understanding, MoU) na budowę małych reaktorów modularnych (SMR), zaś w poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji. Podano wówczas, że chodzi o budowę czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda.

Według zapowiedzi Ministerstwa Aktywów Państwowych w planach wizyty Sasina i prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego są również spotkania z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. We wtorek 15 lutego w Nowym Jorku Jacek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych oraz spotkać się z jej zarządem. W środę wicepremier odwiedzi należącą do KGHM kopalnię miedzi Robinson w Nevadzie i spotka się z jej pracownikami.

Reaktory SMR - co to jest?

Małe reaktory modułowe (SMR) to zaawansowane reaktory jądrowe o mocy do 300 MW(e) na jednostkę, co stanowi około jedną trzecią mocy wytwórczej tradycyjnych jądrowych reaktorów energetycznych. Jak tłumaczy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, SMR, które mogą wytwarzać dużą ilość niskoemisyjnej energii elektrycznej, są małe - fizycznie stanowią ułamek wielkości konwencjonalnego jądrowego reaktora energetycznego; oraz modułowe - umożliwiają fabryczne zmontowanie systemów i komponentów oraz przetransportowanie ich w całości na miejsce instalacji.

Ze względu na mniejszą powierzchnię reaktory SMR mogą być lokalizowane w miejscach, które nie są odpowiednie dla większych elektrowni jądrowych. Prefabrykowane jednostki reaktorów SMR mogą być produkowane, a następnie transportowane i instalowane na miejscu, co sprawia, że ich budowa jest bardziej przystępna niż w przypadku dużych reaktorów, które często są projektowane na zamówienie dla konkretnej lokalizacji, co czasami prowadzi do opóźnień w budowie. Reaktory SMR mają także zmniejszone zapotrzebowanie na paliwo.

Źródło: PAP, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas