W Małopolsce powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

W Szaflarach w woj. małopolskim powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie, który będzie sięgał aż siedem kilometrów w głąb Ziemi. Dzięki geotermii mieszkańcy Nowego Targu i czterech miejscowości w gminie Szaflary będą mogli korzystać z ciepłej wody podgrzewanej dzięki energii naturalnej.

Na Podhalu powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Będzie on sięgał aż siedem kilometrów w głąb Ziemi
Na Podhalu powstaje najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Będzie on sięgał aż siedem kilometrów w głąb Ziemimateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Podhalańskie zasoby cieplne mają ogromny potencjał ekologiczny i społeczny. Jednak, aby można było do nich dotrzeć, w Szaflarach musi najpierw powstać najgłębszy na świecie odwiert geotermalny. Prace nad wydobyciem energii z wnętrza Ziemi już się rozpoczęły.

Odwiert geotermalny będzie sięgał siedem kilometrów w głąb Ziemi

- Niecka podhalańska to jeden z najlepszych regionów geotermalnych w naszym kraju. Stąd tak licznie występujące w Małopolsce termy. Naturalna energia wykorzystywana jest także w produkcji energii elektrycznej oraz w ciepłownictwie - mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Odwiert, który powstanie w Szaflarach, będzie mieć głębokość siedmiu kilometrów i będzie najgłębszym tego typu odwiertem na świecie. Na tej głębokości woda osiąga temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza. Inwestycja będzie kosztować ponad 100 mln zł. Całą kwotę pokrył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie zapewni ciepłą wodę dla Podhala

Szacuje się, że wydajność geotermii w Szaflarach będzie wynosić przynajmniej 50 metrów sześciennych wody na godzinę. Jeśli nie uda się pobrać wody z głębokości siedmiu kilometrów, ujęcie ma zostać zlokalizowane na poziomie 3,7-4,6 km pod ziemią.

Wykonawcą projektu jest spółka UOS Drilling. Firma zobowiązała się wykonać odwiert w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy.

Rower w mieście zimą. Zalet nie brakujeAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas