Reklama

Prezydent Francji zapowiada budowę 14 nowych reaktorów jądrowych

Emmanuel Macron, prezydent Francji zapowiedział budowę 14 nowych reaktorów jądrowych. Obiecał również wzrost mocy ze źródeł odnawialnych, w tym słońca i wiatru.

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział nowe inwestycje w energetykę.
  • Francja w najbliższych latach ma zbudować 14 nowych reaktorów jądrowych: sześć typu EPR2 i osiem innego, nowego rodzaju.
  • Macron zapowiada także inwestycje w OZE. Wszystko po to, aby Francja mogła odejść od węgla.

W nadchodzących dziesięcioleciach, aby zastąpić paliwa kopalne, Francja "będzie musiała być w stanie wyprodukować do 60 proc. więcej energii elektrycznej niż obecnie" - przewiduje prezydent Macron. 

W czwartek w fabryce w Belfort prezydent Francji zapowiedział budowę sześciu nowych reaktorów EPR2 i ośmiu innych, które będą przedmiotem badań do 2050 r. 14 reaktorów ma zbudować koncern EDF. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się jeszcze w listopadzie, kiedy to Macron mówił o budowie kolejnych reaktorów jądrowych w swoim orędziu

Reklama

Francja przygotuje "masywny plan kilkudziesięciu miliardów euro dla całego sektora i dla EDF, weźmie też na siebie odpowiedzialność za zapewnienie krótko- i średnioterminowej zdolności finansowania EDF "- zapewnił prezydent.

Macron: Francja wybuduje nowe reaktory jądrowe

W najbliższych tygodniach rozpoczną się projekty przygotowawcze, które określą lokalizacje dla reaktorów. "Szerokie konsultacje społeczne" w sprawie energii odbędą się w drugiej połowie 2022 r., a w 2023 r. parlamentarne komisje będą opracowywać legislację.

Budowa pierwszego reaktora ruszy w 2028 roku, a uruchomiony zostanie do 2035 r. - poinformował Macron. Prezydent zakomunikował również, że chce przedłużyć żywotność reaktorów obecnie eksploatowanych. - Proszę EDF o zbadanie warunków przedłużenia wszystkich reaktorów o ponad 50 lat, we współpracy z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) - oświadczył prezydent.

Niemcy zamknęły trzy z ostatnich sześciu działających elektrowni jądrowych

Prawie 10 razy więcej energii solarnej

Francja pomnoży również "prawie dziesięciokrotnie" moce produkcyjne energii solarnej, aby do 2050 r. przekroczyć 100 gigawatów. Macron mówił również o budowie tam hydroelektrycznych, produkcji biopaliwa, biomasy i biogazu. Prezydent zapowiedział, że konieczne będzie rozwijanie innych odnawialnych źródeł energii. 

- Musimy w szczególności odnieść sukces w zwiększaniu udziału gazu ze źródeł odnawialnych, aby dążyć do 10 proc. udziału w zużyciu energii w 2030 r. - powiedział.

- Miliard euro zostanie zainwestowany przez Francję do 2030 we wzmocnienie innowacji w zakresie energii odnawialnej - zapewnił prezydent. - Aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, Francja musi w ciągu trzydziestu lat być w stanie zmniejszyć o 40 proc. zużycie energii. Nie poprzez oszczędności energetyczne, ale za pomocą innych środków, jak innowacje, dekarbonizacja aparatury przemysłowej, rozwój sektora wodorowego lub renowacja mieszkań - podsumował Macron.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy