Reklama

Po ataku na elektrownię w Zaporożu. Jaka sytuacja w Polsce?

W nocy z czwartku na piątek doszło do ataku sił rosyjskich na największą elektrownię atomową w Europie, która znajduje się w Zaporożu w Ukrainie. Nie doszło do poważnych uszkodzeń i elektrownia nie zagraża bezpieczeństwu ludzi. Promieniowanie w Polsce pozostaje bez zmian i nie odnotowano jego wzrostu. "Nie ma żadnego zagrożenia" - uspokaja polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  • Nocą doszło do ataku na elektrownię jądrową w Zaporożu w Ukrainie. W wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar.
  • Na terenie zaporoskiej elektrowni nie odnotowano podwyższonego promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce również jest w normie.
  • Ukraińska elektrownia atomowa to największa to największa tego typu instalacja w całej Europie.

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - zapewniła w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Powołała się na ukraiński dozór jądrowy, według którego w wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

Reklama

Jak doszło do pożaru w elektrowni jądrowej w Zaporożu w Ukrainie? Widać to na wideo poniżej:

Atak na elektrownię atomową w Zaporożu. Polska jest bezpieczna

Elektrownia w Zaporożu, największa elektrownia jądrowa na Ukrainie i w Europie, stała się w nocy z czwartku na piątek celem ataków armii rosyjskiej. W wyniku ostrzału wybuchł pożar. Jak przekazały w piątek nad ranem ukraińskie służby ratownicze, ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium, nie zajmując bezpośrednio elektrowni atomowej.

Państwowa Agencja Atomistyki we wpisie na Twitterze zaznaczyła, że nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej elektrowni, powołując się na informacje ukraińskiego dozoru jądrowego. "Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie" - zapewniła Państwowa Agencja Atomistyki.

Zajęcie Czarnobyla może zagrozić badaniom nad radioaktywnością i przyrodą

Brak łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową

Aktualnie nie ma bezpośredniej łączności z Zaporoską Elektrownią Atomową, siły rosyjskie wkroczyły na teren siłowni i przejęły kontrolę nad jej personelem. Kierownictwo elektrowni "pracuje pod lufami karabinów" - podała w piątek agencja informacyjna Ukrinform.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zaapelował w piątek do "wszystkich stron" o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie obiektów jądrowych w Ukrainie. - Będziemy monitorować sytuację i wzywamy wszystkie strony do powściągliwości, unikania eskalacji i zapewnienia bezpieczeństwa instalacji nuklearnych - powiedział Wang na rutynowym briefingu w Pekinie, cytowany przez agencję Reuters.

Polski rząd uspokaja: nie ma zagrożenia

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, poinformowała, że w wyniku ostrzału został naruszony budynek szkoleniowy na terenie elektrowni. Pożar został ugaszony. - Sytuacja jest monitorowana, nie ma żadnego zagrożenia - powiedziała.

- Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie doszło do uszkodzenia systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego. Nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. W Polsce sytuacja radiacyjna zostaje w normie, nie odbiega od stanu sprzed agresji - powiedział Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki podczas konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Źródła: PAP, Ukrinform, Reuters, Interia

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy