Pionierska spółdzielnia energetyczna powstaje w Polsce

Celem spółdzielni, która powstaje w Niepołomicach k. Krakowa będzie wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na rzecz swoich członków oraz organizowanie dostawy i odbioru energii elektrycznej między członkami spółdzielni.

Według burmistrza takie rozwiązanie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów
Według burmistrza takie rozwiązanie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztówPiotr DziurmanEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trzy gminne podmioty weszły w skład spółdzielni energetycznej powołanej przez samorząd Niepołomic (Małopolskie). Spółdzielnia ma przynieść oszczędności dzięki wytwarzaniu i dystrybuowaniu wśród swoich członków energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł.

Jak przekazał we wtorek burmistrz Niepołomic Roman Ptak, wśród członków Niepołomickiej Spółdzielni Energetycznej znalazły się na razie trzy gminne podmioty powiązane ze sobą prawnie: Gmina Niepołomice - budynek przy ul. Zamkowej 5, Centrum Kultury w Niepołomicach, reprezentowane przez Domy Kultury w Woli Batorskiej, Zabierzowie Bocheńskim i Woli Zabierzowskiej, a także spółka komunalna Infrastruktura Niepołomice - przepompownia przy ul. Lawendowej.

Mniejsze koszty

Według burmistrza takie rozwiązanie pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów; chodzi o brak opłaty z tytułu rozliczania energii ze sprzedawcą, brak opłaty dystrybucyjnej, nie naliczanie podatku akcyzowego. Władze samorządowe szacują, że dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zaoszczędzić rocznie 90 tys. zł.

"Dzięki spółdzielni będziemy także pozyskiwać środki na dalszą rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym na budowę planowanej farmy fotowoltaicznej" - zapowiedział burmistrz Niepołomic. Wskazał, że powołanie spółdzielni energetycznej w tej gminie jest jednym z pierwszych takich rozwiązań w Polsce.

Spółdzielnia planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW na terenie zlikwidowanego i zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych. Koszt inwestycji wyceniany jest na 4 mln zł, a środki na jej budowę mają być pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy.

Burmistrz zapowiedział, że w miarę rozwoju spółdzielni może być ona powiększana o kolejne budynki czy firmy. W kolejnym etapie do spółdzielni może zostać włączony m.in. Zamek Królewski w Niepołomicach.

Biogazownie w PolscePolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas