OZE w Europie. Liderzy i spóźnieni

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła niedawno, że świat potrzebuje przynajmniej czterokrotnego zwiększenia mocy pochodzącej z energii odnawialnej w ciągu 5 lat. Jak kraje europejskie radzą sobie z wykorzystaniem zielonej energii?

Elektrownie wiatrowe na Podkarpaciu
Elektrownie wiatrowe na PodkarpaciuMarek BazakEast News

Ponad jedna piąta energii zużywanej w Unii Europejskiej w 2021 r. pochodziła ze źródeł odnawialnych - podsumowuje Eurostat. W 2021 r. zielone źródła energii stanowiły prawie 22 proc. całkowitego zużycia energii w UE.

Polityka energetyczna UE zmierza we właściwym kierunku - twierdzą eksperci, a potrzebę czerpania czystej energii napędza kryzys klimatyczny i energetyczny. Wciąż jednak Europejczycy polegają na paliwach kopalnych. Potrzeba przeprowadzenia transformacji energetycznej jest nieunikniona.

Liderzy OZE

Na szczycie listy krajów wytwarzających najwięcej energii z różnych OZE znalazła się Norwegia i Szwecja. Kraje wytwarzają energię z biomasy, wiatru, słońca, wody i korzystają z pomp ciepła oraz biopaliw. 63 proc. energii w Szwecji pochodzi właśnie z OZE, jednak kontrowersje budzi wciąż duży poziom wytwarzania energii z biomasy drzewnej, przez wielu nieuznawanej za źródło energii odnawialnej, a postrzegane jako szkodliwe dla klimatu (masowa wycinka drzew).

Na kolejnych miejscach pod względem ilości energii z OZE w 2021 r. znalazły się Finlandia i Łotwa. Następnie Estonia, Austria i Dania (38, 36 i 35 proc. energii z OZE). 

Wyjątkowa pod względem energetycznym jest Islandia posiadająca duże zasoby geotermalne. Prawie 90 proc. energii odnawialnej na tej wyspie pochodzi właśnie z podziemnych złóż.

Które kraje UE pozostają w tyle pod względem OZE?

W sumie 15 z 27 krajów członkowskich odnotowało wyniki poniżej średniej 21,8 proc. w 2021 r. Były to Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Polska i Słowacja.

Najniższe przyrosty OZE odnotowano w Luksemburgu (11,7 proc.), na Malcie (12,2 proc.), w Holandii (12,3 proc.), Irlandii (12,5 proc.) i Belgii (13 proc.).

Przyrost w Polsce

W najnowszym raporcie "Transformacja energetyczna w Polsce", Forum Energii wskazuje, że w Polsce w 2022 r. korzystano z ok. 17 proc. energii wytworzonej z OZE. To spadek względem roku 2021 pomimo rekordowych 30 TWh w 2022 r. Największy udział w polskim miksie energetycznym z OZE ma fotowoltaika. Z kolei całkowita moc energii słonecznej w UE wzrosła o 25 proc., z 167,5 GW w 2021 r. do 208,9 GW w 2022 r. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas