Energia kosztem przyrody. Kilkuset naukowców ostrzega, do czego prowadzi wylesianie

Wycinanie drzew na potrzeby energetyczne zostało skrytykowane przez ponad 600 naukowców z całego świata. Eksperci twierdzą, że spalanie biomasy leśnej niszczy "płuca ziemi" i ma niszczycielski wpływ na środowisko.

Masowa wycinka zaburza funkcjonowanie ekosystemów na Ziemi
Masowa wycinka zaburza funkcjonowanie ekosystemów na ZiemiJerome Gilles/NurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy, a zarazem sygnatariusze listu skierowanego do rządów Wielkiej Brytanii, USA i Chin chcą, aby przywódcy całkowicie porzucili bioenergię jako formę energii, mającą niszczycielski wpływ na światowe ekosystemy.

Naukowcy apelują o wycofanie biomasy leśnej z sektora energetyki odnawialnej
Naukowcy apelują o wycofanie biomasy leśnej z sektora energetyki odnawialnejCristobal Olivares/BloombergGetty Images

Ostrzeżenie

Angielska kadra naukowa ostrzega przed "rosnącym zagrożeniem dla różnorodności biologicznej". W procesie wylesiania giną nie tylko drzewa, ale i bezpowrotnie siedliska zwierząt, co prowadzi do późniejszego wymierania gatunków. Dyrektor naukowy Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew ostrzega, że wylesianie zaburza naturalną równowagę przyrody.

Prof. Alexandre Antonelli tłumaczy, czym jest zrównoważone środowisko:

"Ponieważ tracimy lasy, które rosły przez wiele dziesięcioleci, jeśli nawet nie stuleci, blokujemy przyrodzie możliwość odzyskania jej równowagi i różnorodności biologicznej" - mówił i dodał, że w zdrowych, starych lasach znajdują się drzewa i rośliny, pełniące kluczowe funkcje w ekosytemach - mogą spowolnić tempo powodzi, przyciągają zapylaczy, są źródłem pokarmu i domem dla ptaków i innych zwierząt oraz pochłaniają dużo więcej dwutlenku węgla niż młode drzewa.

Naukowcy ostrzegają, że bioenergia w ostatnich latach zyskała na popularności jako zamiennik węgla, co jest niezwykle niebezpieczne. Nie wszyscy zgadzają się jednak z grupą naukowców przeciwnych masowym wycinkom i spalaniu biomasy drzewnej.

Mark Sommerfield z organizacji handlowej Renewable Energy Association powiedział, że z cytowanych przez niego badań wynika, że w 69 proc. przypadków leśnictwo nie ma negatywnego wpływu na różnorodność biologiczną. Dodał, że bioenergia jest często pozyskiwana z odpadów drzewnych. W październiku 550 naukowców sympatyzujących z branżą bioenergii i biomasy podpisało list, w którym przekonywano, że bioenergia może "zastąpić energię z paliw kopalnych i stanowi istotną część polityki ochrony klimatu".

Naukowcy oskarżają jednak branżę o wycinanie lasów i szkody powodowane w ekosystemach. 

Niezgoda

Kwestia bioenergii od dawna dzieli naukowców, polityków i społeczeństwa. Bioenergia jest definiowana jako energia wytworzona z biomasy lub biopaliwa. Biomasa powszechnie stosowana na świecie do produkcji energii to m.in. drewno, odpady z tartaków lub rośliny, tzw. uprawy energetyczne. Największe kontrowersje budzi wciąż masowe pozyskiwanie drewna z lasu do celów energetycznych. Naukowcy ostrzegają od dawna, że wykorzystanie biomasy leśnej do po produkcji energii wiążę się z ogromną skalą wylesiania i pogorszeniem już i tak widocznego kryzysu klimatycznego. Biomasę powszechnie zalicza się do grupy źródeł energii odnawialnej, ale wielu ekspertów kwestionuje to założenie.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas