Niezwykły pomysł Włochów. Chcą magazynować szkodliwy gaz w dziwnym miejscu

Już od jakiegoś czasu włoskie koncerny wyłapywały wyemitowany dwutlenek węgla. Teraz chcą je składować w go morzu. Zamierzają magazynować dwutlenek węgla w pustym polu gazowym 3 tys. metrów pod dnem morskim w pobliżu Rawenny. Wyłapywanie i magazynowanie go należą do polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Kraje Unii Europejskiej zwracają się ku magazynowaniu dwutlenku węgla pod ziemią
Kraje Unii Europejskiej zwracają się ku magazynowaniu dwutlenku węgla pod ziemiąNewsLubuski/East NewsEast News

Jak donosi portal biznesalert.pl i agencja Reuters, projekt Ravenna CCS ma być w pełni zasilany energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. Tym samym ma uniknąć dalszych emisji dwutlenku węgla.

Włochy realizują strategię klimatyczną Unii Europejskiej

Jak wiadomo technologia m.in. wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jest jedną ze strategii polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jej celem jest składowanie rocznie minimum 50 mln ton dwutlenku węgla do 2030 r.

Włoskie koncerny chcą wypełnić strategię klimatyczną UE w temacie ograniczenia emisji. Wyłapują dwutlenek węgla. Teraz chcą je składować 3 tys. m pod dnem morza w pustym polu gazowym. Jest to pomysł dość kontrowersyjny, ale włoskie władze zapewniają, że główny cel zaangażowania w CCS to wspieranie konkurencyjności włoskiego przemysłu, w tym energochłonnych sektorów i ważnego regionu Emilia-Romagna. Władze chcą utrzymać wysoki poziom zatrudnienia, ale także stworzyć nowe, wyspecjalizowane miejsca pracy związane z CCS.

Niemcy i Włochy chcą składować CO2 pod ziemiąAFP

Nie tylko Włochy chcą składować dwutlenek węgla

Jeszcze 10 lat temu powiedzielibyśmy, że magazynowanie dwutlenku węgla pod ziemią lub na dnie morze to tykająca bomba. Jednak w obliczu kryzysu klimatycznego i postępującej zmiany klimatu, z globalnym ociepleniem na czele, wiele osób zaczyna zwracać się ku temu pomysłowi.

Unia Europejska działa na rzecz dekarbonizacji i zmniejszenia emisji CO2. Jest to część polityki klimatycznej. Ostatnio Niemcy ogłosiły, że chcą składować dwutlenek węgla pod ziemią. Członek Partii Zielonych i wicekanclerz Robert Habeck powiedział, że proponowana „strategia zarządzania emisją dwutlenku węgla” wymaga przekształcenia w szczegółowe ustawodawstwo. Ponadto UE popiera wychwytywanie dwutlenku węgla jako narzędzie niezbędne do osiągnięcia unijnego celu dążenia do neutralności klimatycznej. Komisja rozważa udzielenie szeregu środków wsparcia politycznego i finansowego na rzecz kontrowersyjnej techniki. Jest to efekt aktualizacji planów dotyczących obniżenia emisji gazów cieplarnianych w krajach członkowskich UE.

Emitujemy więcej niż można ukryć

Jednak jak pisaliśmy jak wynika z badań przeprowadzonych przez na naukowców z Imperial College w Londynie nowatorska metoda składowania dwutlenku węgla pod ziemią ma jedno “ale”. To dość decydujący czynnik.

Tym czynnikiem jest szybkość. Wedle badań brytyjskich naukowców emitujemy więcej dwutlenku węgla niż możemy go zmagazynować. Zespół naukowców stwierdził, że istniejące prognozy prawdopodobnie nie będą wykonalne.

J. Steinhoff: Na handlu prawami do emisji CO2 Polska zarobiła w zeszłym roku 25 mld złNewseria Biznesmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas