Pomysł Niemców na składowanie CO2. Plan budzi kontrowersje

Przeciwnicy wychwytywania i magazynowania CO2 grzmią - sposób ten nie jest tak sprawdzony jak redukcja emisji poprzez przejście na energię odnawialną. Unia Europejska popiera pomysł składowania dwutlenku węgla.

Niemcy chcą składować dwutlenek węgla pod ziemią
Niemcy chcą składować dwutlenek węgla pod ziemiąDaniel Schoenen Fotografie/Travel Collection/East NewsEast News

Największa gospodarka Europy zamierza do 2045 r. ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do zera. Nowy program składowania CO2 skierowany jest głównie do przedsiębiorstw średniej wielkości.

Niemiecki rząd chce przeznaczyć na dekarbonizację przemysłu 3,3 mld euro. Mają być wydatkowane na uczynienie branż, emitujących najwięcej dwutlenku węgla bardziej przyjaznymi dla klimatu. Zakopywanie CO2 pod ziemią w różnych lokalizacjach na morzu jest częścią planu.

Nowe plany dekarbonizacji

Rząd uruchomił program „kontraktów różnicowych na emisję dwutlenku węgla”, który ma pomóc w przejściu na bardziej przyjazne dla klimatu metody produkcji.

Poza tym Ministerstwo Gospodarki Niemiec planuje uruchomienie programu, który obejmie również projekty mające na celu przejście na produkcję przyjazną dla klimatu, i to już w przyszłym miesiącu.

Firmy będą miały trzy miesiące na złożenie projektów w celu uzyskania możliwego wsparcia. Program ma trwać do 2030 r.

Przeciwnicy sugerują, że lepsze od składowania CO2 są elektrownie wiatrowe.AFP

Składowanie dwutlenku węgla budzi kontrowersje

Przeciwnicy tego pomysłu twierdzą, że tzw. wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS) nie zostało sprawdzone na dużą skalę i jest mniej skuteczne w procesie dekarbonizacji sektora energetycznego niż alternatywne rozwiązania, takie jak rozwój energii słonecznej i wiatrowej.

Członek Partii Zielonych i wicekanclerz Robert Habeck powiedział, że proponowana „strategia zarządzania emisją dwutlenku węgla” wymaga przekształcenia w szczegółowe ustawodawstwo.

Co ciekawe, według pisma, do którego dotarli dziennikarze portalu Euronews, stwierdzono, że UE popiera wychwytywanie dwutlenku węgla jako narzędzie niezbędne do osiągnięcia unijnego celu dążenia do neutralności klimatycznej.

Ponadto w dokumencie zasugerowano też, że Komisja rozważa udzielenie szeregu środków wsparcia politycznego i finansowego na rzecz kontrowersyjnej techniki. Jest to efekt aktualizacji planów dotyczących obniżenia emisji gazów cieplarnianych w krajach członkowskich UE.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas