Niemcy mieszają gaz z wodorem, aby ogrzać domy

Projekt realizowany właśnie w Niemczech jest przełomowy w skali kraju. Firma odpowiedzialna za to przedsięwzięcie ma nadzieję, że zawartość wodoru w miksie wzrośnie wkrótce do 30 proc.

Już w latach 70. Niemcy eksperymentowali z mieszaniną wodoru i gazu
Już w latach 70. Niemcy eksperymentowali z mieszaniną wodoru i gazu Sean GallupGetty Images

Netze BW jest pierwszym tego rodzaju projektem w Niemczech. Firma dostarcza mieszanki gazów do gospodarstw domowych i na poligon testowy w południowo-zachodnim mieście Oehringen. Niemcy pokładają w tym projekcie duże nadzieje i chcieliby, aby praktyka była stosowana na większym obszarze.

Dążenie do niskiej emisji

W ramach wysiłków zmierzających do odejścia od paliw kopalnych i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla Niemcy chcą produkować zielony wodór. Ten rodzaj wodoru jest wytwarzany za pomocą energii odnawialnej; wiatrowej i słonecznej w procesie elektrolizy. Kraj chce również magazynować gaz lub przesyłać go do odbiorców istniejącymi już rurociągami.

Niemcy dążą do całkowitej rezygnacji z gazu ziemnego, zwłaszcza rosyjskiego. Produkcja zielonego wodoru ma być elementem transformacji energetycznej kraju.

Wodorowa wyspa Oehringen wytwarza gaz od jesieni 2022 r. Mieszanka gazu ziemnego i wodoru trafia do niemieckich rurociągów i ogrzewa gospodarstwa domowe. Firma podaje, że infrastruktura rurociągów, bojlery i grzejniki i płyty grzewcze mogą działać bez zakłóceń z wykorzystaniem mieszanki gazów. Za jakiś czas firma chce przesyłać odbiorcom 100 proc. wodór. Już w latach 70. Niemcy eksperymentowali z mieszaniną wodoru i gazu.

Proces mieszania obu gazów odbywa się w zakładzie Netze BW przy użyciu energii odnawialnej. 

Wodór sposobem na kryzys energetycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas