Największy system ogrzewania geotermią w UE. Lepsi są tylko Islandczycy
W mieście Szeged (Segedyn) na Węgrzech stworzono geotermalną sieć ciepłowniczą. Składa się z kilkunastu ciepłowni oraz 250 km sieci rurociągów dystrybucyjnych. Węgierski system jest, zaraz za Islandią, największym w Europie geotermalnym systemem ogrzewania miejskiego.
Węgierska geotermia jest podawana obecnie za wzór tej technologii w Europie. Co ją wyróżnia i czyni wyjątkową?
Węgrzy prawie najlepsi w geotermii
Węgrzy zmodernizowali zbudowany pierwotnie na potrzeby przepływu gazu rurociąg tak, aby odpowiadał nowym metodom energetyki odnawialnej.
Wokół Szegedu na głębokości około 2000 m znajduje się woda o temperaturze od 92 do 93 stopni Celsjusza. Ciepło pochodzące wnętrza dostaje się rurami sieci dystrybucyjnej.
"To osiedle mieszkaniowe powstało w latach 80. Od tego czasu spaliliśmy miliony metrów sześciennych importowanego rosyjskiego gazu, aby podgrzać zimną wodę w tych mieszkaniach" - powiedział geolog Tamas Medgyes.
Przejście na ogrzewanie geotermalne zmniejszy emisję gazów cieplarnianych miasta o 60 proc., czyli około 35 000 ton rocznie.
Szeged to trzecie pod względem ludności miasto na Węgrzech. Dzięki geotermii ciepło z sieci będzie mogło odebrać ok. 28 tys. gospodarstw domowych. Największy w UE geotermalny system ogrzewania został dofinansowany przez Unię Europejską.
Przyjęcie technologii podobnej do tej z Szegedu może pomóc innym krajom i miastom europejskim w odchodzeniu od energetyki konwencjonalnej. Komisarz ds. spójności i reform w KE, Elisa Ferreira mówi, że ok. 25 proc. populacji UE mieszka na obszarach o wystarczających zasobach geotermalnych. Dlatego metoda Węgrów jest według komisarz godna naśladowania.
Obecnie sami Węgrzy w dużym stopniu polegają na surowcach z Rosji. W 2022 r. rosyjskie dostawy ropy pokrywały 65 proc. zapotrzebowania Węgrów, 80 proc. zapotrzebowania na gaz pochodziło z importu z Rosji.
Węgrzy też dążą do neutralności klimatycznej
W czerwcu 2020 r. Węgry przyjęły nową ustawę, według której kraj ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Państwo ma się koncentrować na czystej, inteligentnej i niedrogiej technologii wytwarzania energii, przy jednoczesnym zwiększaniu niezależności i bezpieczeństwa energetycznego.
Głównymi filarami transformacji energetycznej ma Węgrzech ma być energia odnawialna oraz jądrowa. Rozwój sektora OZE został jednak ostatnio spowolniony przez brak odpowiedniej infrastruktury oraz zbyt niską liczbę punktów przyłączenia do sieci.
Węgrzy będą musieli jednak znacznie przetransformować sektor energii, aby osiągnąć cel zerowej emisji do 2050 r.