Komputerowy gigant ogrzeje mieszkania w Finlandii
Mieszkania w dwóch miastach niedaleko Helsinek będą ogrzewane ciepłem wytwarzanym przez urządzenia pracujące w nowym centrum danych. Data center zostało zaprojektowane tak, aby odzyskiwać jak najwięcej ciepła i odprowadzać je do miejskiej sieci. W ten sposób dochodzi do recyklingu energii.
Unikalny pomysł na odzysk ciepła to wynik współpracy komputerowego giganta - firmy Microsoft - z fińskim przedsiębiorstwem energetycznym Fortum, które jest operatorem systemu ciepłowniczego. Ciepło generowane przez nowe centrum danych budowane w mieście przez Microsoft będzie wychwytywane przez Fortum i odprowadzane do mieszkań w dwóch miastach w pobliżu Helsinek: Espoo i Kauniainen.
Aby recykling ciepła był możliwy, serwerownia musiała powstać w odpowiednim miejscu - tak, aby wykorzystać istniejącą infrastrukturę ciepłowniczą i ograniczyć straty energii. Fortum od kilku lat rozwijało sieć dystrybucyjną, która obecnie liczy około 900 kilometrów i korzysta z niej 250 tys. osób.
Microsoft ogrzeje domy w Finlandii
- Czasami proste rozwiązania są tymi najbardziej ekologicznymi: wykorzystując ciepło wytwarzane przez centra danych, możemy zapewnić czystą energię cieplną dla domów, firm i budynków użyteczności publicznej w Espoo i sąsiednich miejscowości w Finlandii podłączonych do sieci. Redukujemy przy tym około 400 tys. ton dwutlenku węgla rocznie - mówi Markus Rauramo, prezes Fortum.
W jaki sposób Microsoft będzie generował ciepło? Centra danych zawierają setki urządzeń takich jak serwery, komputery, dyski twarde i infrastruktura sieciowa. Do wydajnego działania potrzebują one jednak ciągłego chłodzenia. To właśnie ciepło powstające w procesie chłodzenia będzie tym, które trafi do sieci ciepłowniczej.
W Finlandii ciepło systemowe jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania mieszkań. W ostatnich latach Finowie starają się zmieniać paliwa kopalne wykorzystywane do podgrzewania wody płynącej do kaloryferów na bardziej inteligentne i elastyczne rozwiązania. Używa się w tym celu między innymi energii odnawialnej i pomp ciepła oraz optymalizacji poprzez sztuczną inteligencję. Coraz popularniejsze jest także wykorzystywanie ciepła odpadowego, czyli - w skrócie - recykling ciepła.
Po uruchomieniu systemu wychwytującego energię cieplną z budynków Microsoftu około 60 proc. kaloryferów w regionie będzie ogrzewanych ze źródeł niskoemisyjnych. Prawie połowa ekologicznego ciepła pochodzić będzie z nowych serwerowni. Pozostała część to źródła takie jak np. oczyszczone ścieki.
Inwestycja w centrum danych, które jednocześnie zapewnia ciepło dla naszych miast i domów to sytuacja typu "win-win". Przyspiesza to cyfrowy rozwój Finlandii, jednocześnie sprawiając, że nasz system energetyczny jest bardziej zielony.