Fotowoltaika w Polsce pobiła nowy rekord. Dała nam więcej prądu niż węgiel

Słoneczna i bezchmurna pogoda przyniosła w środę bardzo dobry dzień dla fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne generowały w Polsce rekordowe 7,5 GWh mocy. To nowy, godzinowy rekord wytwarzania energii z tego źródła w naszym kraju. Fotowoltaika była na pierwszym miejscu, wyprzedzając nawet węgiel kamienny.

W środę fotowoltaika pobiła godzinowy rekord produkcji energii w Polsce. Panele wygenerowały aż 7,5 GWh mocy
W środę fotowoltaika pobiła godzinowy rekord produkcji energii w Polsce. Panele wygenerowały aż 7,5 GWh mocy123rf.com/Twitter/Fundacja Instrat/Marek JózefiakINTERIA.PL

Jak wynika z danych Fundacji Instrat, z paneli fotowoltaicznych pochodziło w Polsce aż 7539 MWh energii elektrycznej. Wskaźnik ten dotyczy wytwarzania mocy między godziną 12:00 a 13:00 w środę, 29 marca.

Nowy rekord wytwarzania energii z fotowoltaiki w Polsce

We wskazanym okresie z fotowoltaiki pochodziło najwięcej energii elektrycznej w całym kraju. Na drugim miejscu znalazł się w tym czasie węgiel kamienny (7365 MWh), a na trzecim - węgiel brunatny (3679 MWh). Turbiny wiatrowe produkowały wtedy 1887 MWh.  

Poprzedni rekord godzinowego wytwarzania energii ze słońca w Polsce padł 28 lutego 2023 r. Panele produkowały wtedy 6996 MWh.

OZE wytwarzały 30 proc. polskiego prądu

W ciągu ostatniej doby odnawialne źródła energii wygenerowały w Polsce 30 proc. prądu. Z tego wiatraki odpowiadały za 15,5 proc. mocy, a fotowoltaika za 10,5 proc.

Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas