Fotowoltaika na bloku? Można składać wnioski o dofinansowanie

1 lutego rozpocznie się proces składania wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wnioski będzie można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Czy w Polsce powstaną podobne instalacje?
Czy w Polsce powstaną podobne instalacje?CFOTO/Future Publishing Getty Images

Eksperci przewidują, że zainteresowanie składaniem wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych będzie bardzo duże. Już w 2022 r. wiele wspólnot wyraziło chęć montażu niskoemisyjnego źródła energii, ale z powodu niewystarczających funduszy musiałyby wnioskować o kredyty - informują eksperci.

Obecny program zakładający, że 50 proc. funduszy może pochodzić z pieniędzy publicznych może zbliżyć polskie osiedla do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Rosnące ceny energii także przyspieszają ten proces.

Fotowoltaika na bloku

Energia uzyskana z OZE zasilałaby części wspólne, a nadwyżki byłyby sprzedawane do sieci elektroenergetycznej - informuje "Puls Biznesu". Zaprezentowany pod koniec grudnia program dopłat do instalacji fotowoltaicznych na domach wielorodzinnych, zakłada dotację wysokości 50 proc. jej kosztów. Dotychczas kwota dotacji mogła wynieść maks. 6 tys. zł, co stanowiło niewielki procent wsparcia kosztownej inwestycji. Instalacje na dużych powierzchniach są kosztowniejsze od tych wykonywanych na domach jednorodzinnych i mogą wynieść nawet 100-150 tys. zł.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla bloków to ważny krok w transformacji energetyki
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla bloków to ważny krok w transformacji energetykiChristian EnderGetty Images

Obecne dofinansowanie jest dużo większe i pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W sumie na OZE i termomodernizacje bloków oraz innych lokali wielorodzinnych przeznaczono 100 mln zł aż do wyczerpania puli. Decydująca jest kolejność zgłoszeń. Kto pierwszy, ten lepszy. 

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas