Przełom technologiczny. Znaleziono tani sposób na recykling fotowoltaiki

Magdalena Mateja-Furmanik

Naukowcom w końcu udało się opracować metodę odzysku materiałów z paneli fotowoltaicznych. Specjaliści z Deakin University's Institute for Frontier Materials (IFM) znaleźli metodę ekstrakcji krzemu z niezdatnych do dalszego użycia paneli fotowoltaicznych.

article cover
123RF/PICSEL

Naukowcy znaleźli metodę na odzysk krzemu ze starych paneli i  przekształcenia go w nano krzem, który można wykorzystać do produkcji anod baterii litowo-jonowych.

Nanomateriały produkowane tą metodą mogą być warte nawet 45 000$ za kilogram.

Krzem o prawie 100% czystości

Najważniejszą częścią ogniw fotowoltaicznych jest krzem, który jednak staje się wysoce zanieczyszczone podczas około 30 lat eksploatacji. Do tej pory naukowcy nie mogli znaleźć metody na oczyszczenie go.

Niedawno Mokhlesur Rahman oraz Ying Chen - dyrektor ARC Research Hub for Safe and Reliable Energy, stworzyli termiczny i chemiczny proces odzysku i oczyszczenia krzemu z odpadów fotowoltaicznych, który trwa tylko jeden dzień i nie wymaga toksycznych substancji takich jak kwas solny czy kwas azotowy.

Pozyskany krzem ma prawie 100% czystości a metoda oczyszczania jest tania i przyjazna środowisku.

Jak oczyszcza się krzem?

Proces oczyszczania polega na rozdrobnieniu krzemu nanorozmiaru za pomocą procesu mielenia kulowego. W ten sposób uzyskany krzem jest następnie mieszany z grafitem, który zwiększa pojemność, w celu stworzenia anody baterii. 

Proces pozyskiwania nano krzemu jest badany już od 2019 roku aby przygotować go do użytku komercyjnego. Dzięki temu można uniknąć składowania paneli na wysypisku lub, co gorsza, zrzucania ich do oceanów.

Nanokrzem to przyszłość?

Produkcja nanokrzemu jest nie tylko tania i bezpieczna, ale również uzyskany w ten sposób surowiec może zostać użyty przy produkcji magazynów energii, na które popyt jest coraz większy.

Bez wyolbrzymiania można powiedzieć, że proces oczyszczania krzemu stanowi przełom technologiczny. Dzięki niemu recykling modułów fotowoltaicznych będzie o wiele bardziej opłacalny, a sama fotowoltaika o wiele bardziej przyjazna środowisku. 

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche WelleDeutsche Welle