Europejskie firmy chcą inwestycji w OZE. Za problemy obwiniają paliwa kopalne

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej uważa, że to zależność od paliw kopalnych w ich krajach odpowiada za zagrażające prowadzeniu działalności gospodarczej rachunki za energię - wynika z badania organizacji Beyond Fossil Fuels. Trzy czwarte firm z tego sektora chce zaś większych inwestycji w odnawialne źródła energii, aby same mogły produkować prąd.

Małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym. Wnoszą też ponad połowę całkowitej wartości dodanej (czyli wartości towarów i usług) tworzonej przez przedsiębiorstwa w samej UE.
Małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym. Wnoszą też ponad połowę całkowitej wartości dodanej (czyli wartości towarów i usług) tworzonej przez przedsiębiorstwa w samej UE. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sondaż przeprowadzono na zlecenie Beyond Fossil Fuels przez ośrodek badawczy YouGov w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech.

Wynika z niego, że dwie trzecie małych i średnich przedsiębiorstw zostało zmuszone do podniesienia cen swoich produktów i usług z powodu wysokich i niestabilnych kosztów energii. Aby się zabezpieczyć, firmy te stawiają teraz na odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną.

MŚP chcą zmiany

Małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym. Wnoszą też ponad połowę całkowitej wartości dodanej (czyli wartości towarów i usług) tworzonej przez przedsiębiorstwa w samej UE.

- Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą - podsumowuje Duygu Kutluay z Beyond Fossil Fuels.

Z badania wynika, że według ponad połowy firm z sektora MŚP to zależność od paliw kopalnych w ich krajach odpowiada za wysokie rachunki za energię, a w efekcie - realne zagrożenie dla prowadzonej przez nich działalności. Jednocześnie większość przedstawicieli sektora chce zwiększonych inwestycji w odnawialne źródła energii, aby same mogły produkować prąd.

"Trzy na cztery firmy wyrażają gotowość skorzystania z transformacji energetycznej, jeśli otrzymają wsparcie i zostaną zniesione bariery administracyjne" - podkreśla Beyond Fossil Fuels.

Co z Polską?

W Polsce 68 proc. MŚP uważa, że wysokie koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym, a 71 proc. obwinia wysokie koszty energii za podwyżki cen swoich towarów i usług. Prawie połowa firm twierdzi przy tym, że musiała zmniejszyć liczbę pracowników właśnie z powodu wysokich kosztów energii. To znacznie powyżej średniej w sześciu badanych krajach, która wyniosła 33 proc.

- Inwazja Rosji na Ukrainę wywarła głęboki i trwały wpływ na polskie społeczeństwo. Polacy natychmiast i w rekordowych ilościach zaczęli zakładać instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, aby wyeliminować paliwa kopalne agresora - zauważa Patryk Białas z organizacji BoMiasto.

Według niego wymuszone zwolnienia pokazują jednak, że istnieje pilna potrzeba zaspokojenia oczekiwań polskiego społeczeństwa na odnawialne źródła energii. Również po to, by chronić firmy i źródła utrzymania.

Można uznać, że podobne wnioski płyną z sondażu. Połowa MŚP w Polsce za wzrost kosztów energii obwinia zależność kraju od paliw kopalnych oraz właśnie zbyt małą liczbę lokalnych i krajowych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Taka sama liczba przedstawicieli sektora twierdzi, że ma lub rozważa w przyszłym roku instalację paneli słonecznych bądź oszczędzanie energii za pomocą inteligentnych rozwiązań. Ale jednocześnie aż 78 proc. małych i średnich firm w Polsce deklaruje, że rozważy to, jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie zachęty lub zniesione będą bariery administracyjne.

"Kradnie telefony, zapalniczki, papierosy, herbatę, kawę...". Niezwykły "złodziejaszek" w ukraińskim okopieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas