Ekologia w biznesie. Czy polskie firmy gotowe są na taksonomię?

Konstruktywny dialog i współpraca pomiędzy biznesem a instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi to klucz do sukcesu. Podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu odbędzie się debata poruszająca ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoją polskie firmy. Organizatorzy poświęcą czas rozmowom na temat taksonomii wprowadzonej przez UE.

article cover
Facebook

W 2023 roku firmy będą musiały wykazać, jaka część ich biznesu jest zgodna z taksonomią, czyli pierwszym na świecie systemem klasyfikacji działalności ekonomicznych wprowadzonych przez UE. Taksonomia wyłowi firmy, które stosują rozwiązania ekologiczne. Jak znaleźć miejsce w tym systemie i jak budować konkurencyjność firmy w nowych okolicznościach? 7 listopada będą rozmawiać o tym goście Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbędzie się na PGE Narodowym.

ESG to skrót od Environmental, oznaczający odpowiedzialne podejście do środowiska, Social, społecznej odpowiedzialności i Corporate Governance, oznaczający ład korporacyjny.

Nowe cele

Celem wprowadzonej regulacji jest przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy. To fundament budowy nowej, zeroemisyjnej, neutralnej środowiskowo gospodarki przyszłości, która oparta będzie na zamkniętym obiegu surowców i odnawialnych źródłach energii.

Taksonomia ma wpłynąć na rozwiązanie problemu, które podmioty rzeczywiście są przyjazne środowisku, a które nie, poprzez stworzenie zharmonizowanych ogólnoeuropejskich zasad. Polskie przedsiębiorstwa, chcąc być graczem międzynarodowym oraz nie zostać wyłączone z globalnego łańcucha dostaw, nie będą mogły zrezygnować z raportowania ESG.

Jak mówi Artur Beck, organizator kongresu, taksonomia ESG jest kluczowym elementem europejskiej strategii zrównoważonego finansowania, ponieważ wpływa na przepisy dotyczące ujawniania informacji zarówno przez instytucje finansowe, jak i przez przedsiębiorstwa. "Taksonomia to krok do zaprzestania eksploatowania planety w sposób rabunkowy, ale także na wszelkie działania “pseudoekologiczne". Tworzy uniwersalny, zharmonizowany katalog ogólnoeuropejskich zasad, który wskazuje i jednoznacznie określa inwestycje uznane za “zielone". Pozostałe, w tym szkodliwe dla środowiska nie zostały zakazane, ale poprzez wykluczenie ich z "zielonego" katalogu, pozbawia się je preferencji i w efekcie - źródeł finansowania" - stwierdza Artur Beck. 

Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej dodaje, że część podmiotów, które działają na polskim rynku, już zdążyła wdrożyć rozwiązania zgodne z wytycznymi UE. Ten aspekt staje się też coraz ważniejszy w relacjach międzynarodowych.

Trzy tryby

Organizatorzy wydarzenia proponują połączenie trzech trybów, które tworzą spójną całość. Są to kolejno: zeroemisyjność, ścieżka społeczna oraz tryb gospodarczy.

Kongres rozpocznie się panelem międzynarodowym „Bezpieczeństwo energetyczne” do udziału, w którym zaproszeni zostali przedstawiciele Francji, USA, a także polskich władz i spółek państwowych. Drugim istotnym tematem, zwłaszcza dla przedsiębiorców będzie omówienie kwestii inflacji i odpowiedzi na pytanie, jak przetrwać ten czas. Paneliści skupią się na rozwiązaniach dla przedsiębiorców i wskazówkach jak powinni się przygotować na najbliższe lata recesji oraz jak mądrze zarządzać zasobami finansowymi, energetycznymi oraz ludzkimi. Rozmowy będą toczyć się wokół tego, że biznes musi już planować i inwestować w odnawialne źródła energii oraz co zrobić, aby ta inwestycja zwróciła się jak najszybciej.

Podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu nie zabraknie tematów stricte dotyczących ESG, prawa człowieka oraz rynku pracy. Eksperci będą poszukiwać odpowiedzi jak utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, czy część pracowników można ponownie skierować na pracę zdalną?Kongres ESG - Polska Moc Biznesu to inicjatywa, której dotąd w polskiej przestrzeni publicznej nie było. 

Wydarzenie tworzy płaszczyznę do debaty na tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne oraz dotyczące zdrowia publicznego i zarządzania biznesem w kontekście trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz polskiej perspektywy.

"Wydarzenia": Do poznańskiego zoo trafiły dzikie zwierzęta z UkrainyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas