Dla kogo bon energetyczny 2024? Jest sześć progów

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Rząd zdecydował się na odmrożenie cen energii elektrycznej wraz z 1 lipca 2024 r. Oznacza to, że nie będą już one na poziomie cen z poprzednich lat. Będzie się to wiązać z gwałtownym wzrostem rachunków w wielu gospodarstwach. Z tego powodu wprowadzony zostaje bon energetyczny. Co to jest bon energetyczny i dla kogo on będzie? Wyjaśniamy.

Bon energetyczny dostaną tylko najuboższe gospodarstwa.
Bon energetyczny dostaną tylko najuboższe gospodarstwa.123rf.com123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Od 2022 roku ceny energii elektrycznej są zamrożone. Dzięki ustawie z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej gospodarstwa domowe nie odczuły znaczących wzrostów cen, a tym samym rachunków za prąd. Wszystko się jednak zmieni 1 lipca 2024 roku, na kiedy to zaplanowano odmrożenie cen.

Na skutek tego postanowiono wprowadzić bon energetyczny, mający na celu ochronę osób najuboższych. Prace nad pakietem ustaw dotyczących cen energii mają się zacząć po Świętach Wielkanocnych. Szczegóły dotyczące wsparcia zostały przedstawione przez Paulinę Hennig-Kloskę, minister klimatu i środowiska.

Co to jest bon energetyczny?

Bon energetyczny to jednorazowe wsparcie dla osób, które są najbardziej narażone na ubóstwo energetyczne. Pomoc będzie przyznana na całą drugą połowę 2024 roku. W efekcie część gospodarstw nie odczuje skutków podwyżek cen energii.

Wprowadzenie bonu energetycznego ma na celu systemową walkę z ubóstwem energetycznym. Wsparcie ma też chronić najuboższą część społeczeństwa przed gwałtownymi podwyżkami cen prądu.

Dla kogo będzie bon energetyczny?

Bon energetyczny nie będzie przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym. Przyznawany będzie on na podstawie kryterium dochodowego. Na razie jednak nie podano, ile dokładnie będą wynosić określone progi.

Istotne też będzie, jak duże jest wnioskujące gospodarstwo domowe. Ma być aż sześć progów dochodowych w zależności od należącej do niego ilości osób. Bon energetyczny może przysługiwać zarówno gospodarstwom jednoosobowym, jak i tym, w których mieszka sześć lub więcej osób. Szczególną ochroną mają za to zostać objęci seniorzy mieszkający samotnie.

Zmiany w programie Czyste PowietrzePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas