Czy panele fotowoltaiczne można zamontować samemu? Ważne zasady

Ceny energii elektrycznej rosną, co dla wielu osób jest impulsem do rozważenia instalacji paneli fotowoltaicznych. Innym powodem jest też ekologia - panele to źródło energii, która nie wpływa negatywnie na środowisko. Koszt instalacji jest dość duży, dlatego niektórzy rozważają jego obniżenie poprzez samodzielny montaż paneli. Wyjaśniamy, czy jest to możliwe i o czym trzeba pamiętać.

Montaż fotowoltaiki lepiej zlecić profesjonalistom. Ale nie ma przeszkód, żeby to zrobić samodzielnie.
Montaż fotowoltaiki lepiej zlecić profesjonalistom. Ale nie ma przeszkód, żeby to zrobić samodzielnie. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jaka fotowoltaika do domu? Oblicz jej moc

Zanim zaczniesz rozważać samodzielne podłączenie paneli, musisz kupić instalację o odpowiedniej mocy dla twojego domu. Żeby to określić, należy wyliczyć ilość zużywanej w domu energii w ciągu roku.

Najprościej zrobić to opierając się na rachunkach za prąd. Można skorzystać także z gotowych kalkulatorów zużycia energii, które udostępniają na swoich stronach niektórzy dostawcy energii.

Innym, bardziej czasochłonnym sposobem jest wyliczenie zużycia prądu samodzielnie. Należy wówczas zsumować zużycie energii przez wszystkie urządzenia w domu. Dla każdego z nich (lodówki, czajnika elektrycznego, telewizora, komputera, etc.) korzysta wtedy się z następującego wzoru:

Moc urządzenia (określona w watach) / 1000 (kilowatogodziny, kWh) x h (czas użytkowania w godzinach).

Moc instalacji, której potrzebuje czteroosobowa rodzina, to średnio 4kWp. Większej instalacji nie ma sensu montować, gdyż będzie wiązała się z wyższymi kosztami i dłuższym okresem zwrotu.

Co jest potrzebne do podłączenia fotowoltaiki?

Samodzielne podłączenie paneli jest możliwe - na rynku są gotowe zestawy do DIY, z pomocą których dokonasz instalacji. Przede wszystkim potrzebujesz oczywiście paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń, składających się na cały system fotowoltaiczny:

  • systemu mocującego,
  • kabli,
  • inwertera,
  • narzędzi: wierteł, śrub, drabiny.

Podłączenie paneli fotowoltaicznych. O tym pamiętaj!

Choć podłączenie paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie jest możliwe i nie zabrania tego prawo, pamiętaj, że właściwy montaż ma ogromny wpływ na wydajność instalacji. Zanim więc zabierzesz się do pracy pamiętaj o kilku czynnikach:

  • położeniu dachu domu względem słońca oraz jego nachyleniu - panele powinny znaleźć się w południowej części dachu,
  • zmieniającemu się zacienieniu w zależności od pory dnia i roku
  • rosnących w okolicy drzewach i innych elementach, które mogą być problematyczne.

Nawet wąski słup, który może wydawać się nic nie znaczącym drobiazgiem, jest istotnym elementem architektury, na który trzeba zwrócić uwagę przy obliczeniach. Źle zamontowane na ich podstawie panele będą po prostu niewydajne i oszczędności uzyskane na samodzielnym montażu mogą okazać się minimalne, a nawet zerowe.

Jak podłączyć samodzielnie panele fotowoltaiczne?

Samodzielne podłączenie paneli nie różni się dużo od profesjonalnego. Należy wykonać takie same kroki, jakie wykonałaby fachowa ekipa. Montaż w kilku krokach wygląda następująco:

  • przymocuj konstrukcję nośną do dachu
  • przytwierdź panele fotowoltaiczne do konstrukcji nośnej i połącz je ze sobą (jeżeli mają być łączone szeregowo) lub z mikroinwerterami (jeśli wybrałeś tę opcję)
  • zainstaluj falownik na ścianie (albo połącz mikroinwertery)
  • połącz panele słoneczne z inwerterem za pomocą kabla DC
  • połącz panele PV ze skrzynką bezpieczników za pomocą kabla AC.

Co trzeba zrobić, aby móc samodzielnie podłączyć panele fotowoltaiczne?

Samodzielny montaż paneli, choć wymaga trochę czasu i energii, pozwala oszczędzić około 20-30%. Jeśli masz swoje narzędzia albo możesz je pożyczyć zamiast kupować, oszczędności są jeszcze większe. Co trzeba zrobić, aby zainstalować taki system w swoim domu?

Jedyna formalność to poinformowanie lokalnego dostawcy energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci. A co z przepisami?

Prawo nie zabrania samodzielnego montażu fotowoltaiki na swojej posesji. Jedyne, co musisz wziąć pod uwagę to twoja wiedza i doświadczenie - zarówno związane z samym systemem, jak i z pracą na wysokości.

Jeśli nie jesteś pewny, czy sobie poradzisz - rozważ czy nie lepiej umówić się z profesjonalną firmą i mieć pewność, że wszystko zostało zrobione dobrze. Unikniesz stresu i zamartwiania się, czy wszystko działa poprawnie.

Moda na słoneczne dachyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas