Czechy będą mieć dwa razy więcej energii z OZE. Czy dogonią Polskę?

Według najnowszych planów Czesi mocno zainwestują w odnawialne źródła energii. Udział energii odnawialnej u naszych sąsiadów może się podwoić w ciągu kilku lat. Czy Czesi wyprzedzą Polskę w dążeniu do neutralności klimatycznej?

 Udział energii odnawialnej u naszych sąsiadów może się podwoić w ciągu kilku lat. Czy Czesi wyprzedzą Polskę w dążeniu do neutralności klimatycznej?
Udział energii odnawialnej u naszych sąsiadów może się podwoić w ciągu kilku lat. Czy Czesi wyprzedzą Polskę w dążeniu do neutralności klimatycznej?MartinLisner/easyfotostock/EastnewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według prognozy krajowej Izby Odnawialnych Źródeł Energii Czesi zamierzają podwoić udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.

Według danych Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) podsumowujących 2021 r. Czesi korzystali z prawie 18 proc. energii odnawialnej (energia elektryczna i ciepło).

Czesi podwoją moc z OZE do 2030 r.

Obecnie Czechy pozostają w tyle pod względem wykorzystania OZE w Europie, szczególnie w przypadku pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Nasi sąsiedzi planują jednak wprowadzić w sektorze energetyki realne zmiany.

Do 2030 r. ponad 35 proc. energii elektrycznej i ciepła ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii - to dwa razy więcej niż obecnie.

Czeska farma wiatrowa w górach
Czeska farma wiatrowa w górachkarelpesorna/easyfotostock/EastnewsEast News

Z analiz wynika, że rozwój odnawialnych źródeł energii powinien być związany ze zwiększeniem zainteresowania pompami ciepła, fotowoltaiką i nowymi elektrowniami wiatrowymi. Krajowa Izba Odnawialnych Źródeł Energii podaje, że uzupełnieniem tych technologii będzie produkcja biogazu i biometanu, oraz w mniejszym stopniu wytwarzanie energii wodnej.

Czeski rząd pracuje obecnie nad aktualizacją krajowego planu energetyczno-klimatycznego, który ma zostać przedstawiony Komisji Europejskiej.

OZE w Europie: liderzy i słabsi

Liderami OZE w Europie są kraje skandynawskie i nordyckie. W Islandii aż 85 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w Norwegii 74 proc. W UE najwięcej energii z OZE pozyskuje Austria (ponad 70 proc.) i Szwecja - ponad 63 proc.

Zgodnie z danymi z 2021 r. najmniej energii z OZE wykorzystywały: Luksemburg, Malta, Holandia, Irlandia, Belgia oraz Polska (znaleźliśmy się na szóstym miejscu pod względem najniższego zużycia energii brutto w 2021 r. - 15,6 proc.). Rok później odnotowaliśmy znaczący wzrost OZE, wynoszący 125 proc. Obecnie osiągnęliśmy ok. 33 proc. udziału energii z OZE w miksie energetycznym.

Moc zainstalowana OZE w Polsce wynosi obecnie 23,4 GW (informacje z pierwszego kwartału tego roku). Prawie 70 proc. energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas