Gigantyczny popyt na węgiel. Padł historyczny rekord zużycia
Zużycie węgla na świecie w 2022 r. było rekordowo wysokie. Czy trend utrzyma się i w tym roku? Dane na ten temat przedstawiła w raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).
Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że zużycie węgla w 2022 r. na całym świecie wzrosło do nowego, rekordowego poziomu.
Zużycie węgla na świecie w 2022 r. było rekordowo wysokie
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała, że zużycie węgla w ubiegłym roku wzrosło o 3,3 proc. do ok. 8,3 mld ton. Agencja zaznacza, że niewielkie spadki produkcji energii z węgla, w tym i prawdopodobnie w kolejnym roku, zostaną zrekompensowane wzrostem przemysłowego wykorzystania węgla.
Najwięksi producenci węgla, czyli Chiny, Indie i Indonezja wydobyli rekordowe ilości surowca w 2022 r. Niegdyś największym producentem węgla na świecie były Stany Zjednoczone.
Węgiel w 2023 r. Co przyniesie ten rok?
W pierwszej połowie tego roku popyt na węgiel był mniejszy w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Spadek wyniósł odpowiednio 24 proc. i 16 proc. Oczekuje się, że zużycie węgla w Europie gwałtownie spadnie w tym roku ze względu odnawialne źródła energii oraz inwestycje w energię jądrową.
Wzrosło jednak zapotrzebowania w największych krajach świata - Chinach i Indiach. Wzrost wyniósł ponad 5 proc.
W 2021 r. Chiny i Indie odpowiadały za dwie trzecie światowej konsumpcji węgla, co oznacza, że razem zużywały dwa razy więcej węgla niż reszta świata razem wzięta. Oczekuje się, że Chiny, Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej łącznie będą odpowiadać za 3 na 4 tony węgla zużywanego na całym świecie w 2023 r. Ich udział będzie bliski 70 proc.
"Węgiel jest największym pojedynczym źródłem emisji dwutlenku węgla z sektora energetycznego, a w Europie i Stanach Zjednoczonych wzrost czystej energii spowodował strukturalny spadek wykorzystania węgla" - powiedział Keisuke Sadamori, dyrektor ds. rynków energii i bezpieczeństwa IEA.
Specjalista zwraca jednak uwagę na wysoki popyt na węgiel w Azji. Handel węglem drogą morską w 2023 r. może pobić rekord 1,3 mld ton, który ustanowiono w 2019 r.