Polski samochód wodorowy jeszcze przed 2030 r.? Takie są plany

Obecnie na rynku jest sprzedawanych kilka modeli samochodów osobowych napędzanych wodorem. Do tej stawki jeszcze przed 2030 rokiem chce dołączyć polski start-up ze swoim modelem. Na razie znany jest wstępny projekt auta i trwają prace nad platformą jezdną oraz systemem tankowania.

Polski samochód wodorowy może wyjechać na ulice jeszcze przed 2030 r. Ma to być SUV o zasięgu wynoszącym od 800 do 1 tys. km.
Polski samochód wodorowy może wyjechać na ulice jeszcze przed 2030 r. Ma to być SUV o zasięgu wynoszącym od 800 do 1 tys. km. materiały prasowe

 Wodór coraz częściej jest wymieniany jako paliwo przyszłości i szansa na zmniejszenie emisyjności w motoryzacji, nieograniczanej niedoskonałościami ogniw litowo-jonowych. Polski start-up w ubiegłym roku zaprezentował wizję polskiego samochodu wodorowego. Ma to być SUV o zasięgu wynoszącym od 800 do 1 tys. km.

Polski samochód wodorowy coraz bliżej

- Planowany wyjazd na ulice jest w granicach 2030 roku, ale na to musi się złożyć trochę więcej czynników niż sam pojazd, bo musi zostać stworzona infrastruktura tankowania tego typu pojazdów - zapowiada Michał Jędrzejewski, prezes Ampere Life.

Producent w tym roku chce się skupić na platformie jezdnej. - Zbudowanie takiej platformy zajmuje trochę czasu. Rok 2022, a nawet początek 2023, to jest platforma jezdna, którą będziemy chcieli później zaprezentować, jak nasz samochód będzie działał. To nie będzie jeżdżąca platforma jezdna jeszcze jako sam silnik, tylko bardziej wizja zastosowania naszej technologii - informuje Jędrzejewski.

Start-up pracuje też nad zautomatyzowanymi stacjami tankowania wodoru. Jak podkreśla jego założyciel, samochód będzie ostatnim etapem całego projektu - najpierw pojawią się także stacje ładowania aut elektrycznych i aplikacja do zarządzania całym ekosystemem ładowania.

- Naszym celem jest wytworzenie nowego rynku umożliwiającego nie tylko ładowanie samochodów, ale innego typu pojazdów, np. hulajnóg, rowerów. To, co chcemy dopiąć jak najszybciej, to są nasze stacje ładowania pojazdów elektrycznych - mówi Michał Jędrzejewski.

Wodór przyszłością samochodów?

Technologia napędów wodorowych nie jest najnowszym odkryciem. Na rynku motoryzacyjnym są już dostępne auta osobowe z takim rodzajem paliwa, m.in. Toyota Mirai i Hyundai Nexo. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2020 roku na całym świecie jeździło nieco ponad 31 tys. aut z napędem wodorowym. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach zmieni się podejście do wodoru i stanie się on paliwem przyszłości.

- Największą przeszkodą w rozwoju motoryzacji wodorowej jest sam wodór. Aby był ekologiczny, to musimy mówić o wodorze zielonym, wytwarzanym z odnawialnych źródeł energii, a na chwilę obecną niestety to jeszcze nie jest tania i łatwa metoda - zaznacza Michał Jędrzejewski.

Według analityków Market Research Future światowy rynek pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi do 2028 roku zwiększy swoje przychody niemal 40-krotnie: z 1,2 mld dolarów w 2020 roku do niemal 47 mld dolarów

Przemysław Białkowski podcast: SamochodyStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska

Źródła: Zielona Interia, Newseria Biznes

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas