Pomysł na jesień w górach. 5 szlaków, które we wrześniu są zjawiskowe

Jesień w górach najlepiej spędzić na szlaku. Jeśli tylko pogoda będzie sprzyjać, można nacieszyć oczy wspaniałymi widokami – zarówno zmieniającej się przyrody, jak i krajobrazów. Niektóre trasy górskie są idealne nawet dla początkujących. Można więc swobodnie wybrać się na nie z dziećmi. Inne wymagają nieco lepszego przygotowania, ale gwarantują niezapomniane pejzaże i satysfakcję z wejścia na szczyt. Które szlaki górskie są szczególnie warte uwagi i dlaczego?

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Jesień w górach jest naprawdę malownicza. Warto wybrać się na szlak i zrelaksować
Jesień w górach jest naprawdę malownicza. Warto wybrać się na szlak i zrelaksowaćAlbin Marciniak/East NewsEast News

  • Jesienią w górach możemy cieszyć się niezapomnianą atmosferą spadających liści i unoszących się nad skałami mgieł. Jednocześnie nikt nie narzeka na tłok, ponieważ turystów jest o wiele mniej. 
  • Warto więc spędzić wrzesień w górach - zarówno wyjeżdżając na weekend, jak i decydując się na dłuższy urlop. Ceny są niższe, a dostęp do atrakcji większy. 
  • Przepiękny też jest październik, a nawet listopad.

Jesień w górach z dziećmi. Szlak na Połoninę Wetlińską (Bieszczady)

Połonina Wetlińska najpiękniejsza jest właśnie jesienią
Połonina Wetlińska najpiękniejsza jest właśnie jesieniąMONKPRESS/East NewsEast News

Warto wybrać się jesienią w góry z dziećmi. Dla młodzieży w wieku szkolnym będzie to z pewnością miła odmiana od szkolnych murów. Weekend w górach można spędzić na przykład na popularnym bieszczadzkim szlaku, prowadzącym na Połoninę Wetlińską. Najkrótszy szlak prowadzi na nią z Przełęczy Wyżnej, znanej też jako Przełęcz nad Berehami.

Auto można zostawić na parkingu i udać się w trasę szlakiem oznaczonym jako żółty. Na miejscu będziemy za niecałe 1,5 godziny, choć wszystko zależy od szybkości. Do przejścia jest 2,8 km. To zdecydowanie najłatwiejszy szlak, którym zejdziemy w około 45 minut. Nadaje się więc swobodnie nawet na wycieczkę jednodniową w góry. Jednocześnie widoki są wspaniałe - zwłaszcza jesienią.

Szlak na Turbacz (Gorce) na jesienną wycieczkę

W schronisku na Turbaczu można zapewnić sobie nie tylko posiłek, ale i nocleg
W schronisku na Turbaczu można zapewnić sobie nie tylko posiłek, ale i noclegDariusz ZAROD/East NewsEast News

Trasa na Turbacz w Gorcach również jest bardzo atrakcyjna jesienią. Turbacz to najwyższy szczyt w tych górach - jego wysokość to 1310 m n.p.m. Jednocześnie wspięcie się na niego nie jest szczególnym wyzwaniem, przez co na trasie można spotkać nawet rodziny z dziećmi. Turbacz wchodzi w skład Korony Gór Polski, ale większość turystów nie podąża na sam szczyt, lecz do znajdującego się nieco wcześniej schroniska.

To doskonałe miejsce, by celebrować jesień. Szlak wiedzie bowiem przez polne i leśne ścieżki, przez co możemy podziwiać piękno przyrody. Najwięcej osób decyduje się na podejście na Turbacz z Nowego Targu, a konkretnie z Kowańca, który jest jego dzielnicą. Pod Długą Polaną można na parkingu za darmo zostawić samochód. Najłatwiejsza, a jednocześnie piękna trasa prowadzi żółtym szlakiem przez Polanę Wisielakówka. Można też zdecydować się na zielony szlak, wiodący przez Polanę Sralówki.

Tatry jesienią. Szlak na Czerwone Wierchy

Porastająca Czerwone Wierchy sit skucina (Juncus trifidus) przebarwia się jesienią na czerwono
Porastająca Czerwone Wierchy sit skucina (Juncus trifidus) przebarwia się jesienią na czerwonoAlbin Marciniak/East NewsEast News

Wybierając dla siebie idealne szlaki na jesień, nie można zapomnieć o Tatrach. Podobno najpiękniejszym miejscem o tej porze roku są Czerwone Wierchy, gwarantujące spory wysiłek, ale i nieziemskie widoki! Mieniące się różnymi kolorami obszary najchętniej goszczą turystów we wrześniu i październiku. Trasa wspaniale się prezentuje w każdych warunkach, jednak przy bardzo złej pogodzie wymaga zwiększonej ostrożności.

Ten atrakcyjny widokowo szlak w Tatrach Zachodnich pozwala zdobyć aż cztery szczyty. To:

  • Kopa Kondracka 2005 m n.p.m.
  • Małołączniak 2096 m n.p.m.
  • Krzesanica 2122 m n.p.m.
  • Ciemniak 2096 m n.p.m.

Można oczywiście zdecydować się na pokonanie tylko części trasy. Jeśli jednak tylko ktoś ma odpowiednią kondycję i trochę wolnego czasu, może wystartować z dzielnicy Kuźnice w Zakopanem i przejść przez Czerwone Wierchy aż do części Kościeliska znanej jako Kiry. To trasa trekkingowa, gdzie do przejścia jest nieco ponad 15 km. Niewątpliwie to wycieczka na cały dzień!

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego

Na Łysicę można dojść jednym z dwóch szlaków. To element Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego
Na Łysicę można dojść jednym z dwóch szlaków. To element Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego Grzegorz Ksel/REPORTEREast News

Jeśli chodzi o Góry Świętokrzyskie, szlaki piesze jesienią są niezwykle widowiskowe. Jest bardzo kolorowo i klimatycznie - jednocześnie trasy górskie nie są szczególnie trudne. Można za to przywieźć ze sobą fantastyczne zdjęcia! Najpopularniejszy jest Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, będący jednocześnie najdłuższym szlakiem tych gór. Jego długość to 93,2 km (choć niektóre publikacje podają, że 105 km) i prowadzi przez wszystkie najistotniejsze miejsca w tym regionie.

Można zdecydować się na jego przejście w całości, nocując w pensjonatach na trasie. Trzeba wziąć kilka dni wolnego (zaprawieni piechurzy przechodzą tą trasę w 3 dni) i pokonać dystans między miejscowościami Kuźniaki i Gołoszyce. Można też oczywiście zdecydować się na przejście jedynie części tej trasy, na przykład na odcinku Kuźniaki - Ciosowa, z wejściem na Ciosową Górę.

Wrzesień w górach. Szlak na Białe Skały w Górach Stołowych

We wrześniu warto pojechać w Góry Stołowe i wybrać szlak turystyczny prowadzący na Białe Skały
We wrześniu warto pojechać w Góry Stołowe i wybrać szlak turystyczny prowadzący na Białe SkałyAdrian Slazok/REPORTEREast News

Góry Stołowe jesienią prezentują się szczególnie pięknie. Warta uwagi jest między innymi trasa na Białe Skały, nazywane też Białym Kamieniem i Białymi Ścianami. To grupa skał w Sudetach Środkowych, do której można dotrzeć z Lisiej Przełęczy, przez Narożnik, Kopę Śmierci i Skały Puchacza. Trasa ma 7,6 km. Wysokie skały, lasy, piękne widoki i jesień - każdy turysta będzie zachwycony.

Niebieskim szlakiem podążamy w kierunki Narożnika. Na Skałach Puchacza wybieramy z kolei szlak zielony. Po pokonaniu Furty Skalnej oczom ukazują się Białe Skały. Miejsce wzięło swoją nazwę od barwy piaskowca, który odcina się wyraźnie na tle jesiennych drzew. Pięknym miejscem do odwiedzin jesienią są również Błędne Skały - także położone w Górach Stołowych.

Nie tylko Białe Skały są pełne uroku. W Górach Stołowych warto też wejść na szlak prowadzący przez Błędne Skały
Nie tylko Białe Skały są pełne uroku. W Górach Stołowych warto też wejść na szlak prowadzący przez Błędne SkałyPrzemysław Graf/ReporterEast News

Kolory szlaków w górach. Jak je odczytywać?

Oznaczenia szlaków w górach pomagają turystom określać swoje położenie oraz podążać wybraną przez siebie trasą, by finalnie dotrzeć do wybranego celu. Część tras miejscami pokrywa się ze sobą, wobec czego ich oznakowanie bardzo ułatwia wybór drogi przy pojawiających się rozwidleniach. Znaki zostawiane są zaś w widocznych miejscach przede wszystkim po to, by żaden turysta się nie zgubił.

Oznaczenia szlaków turystycznych pomagają znaleźć właściwą drogę
Oznaczenia szlaków turystycznych pomagają znaleźć właściwą drogęPiotr Zajac/REPORTEREast News

Nie jest prawdą, że kolory szlaków zawsze wskazują na trudność danej ścieżki, choć faktem jest, że czarny szlak bywa najkrótszy, przez co też najtrudniejszy. Nie jest to jednak reguła. Turystyka piesza jest niezwykle popularna praktycznie w każdym sezonie. Warto więc dowiedzieć się, jakie jest znaczenie kolorów szlaków górskich. Wyróżniamy ich 5:

  • szlak czerwony - szlak główny, najważniejszy, prowadzący do najistotniejszych na danym terenie miejsc
  • szlak zielony - prowadzi do charakterystycznych, ciekawych miejsc
  • szlak niebieski - trasa dalekobieżna, ale nie główna
  • szlak żółty - szlak łącznikowy lub dojściowy, który łączy się z innymi
  • szlak czarny - najkrótszy i czasem najtrudniejszy (ale nie zawsze).

Jesień w górach to okres przez wiele osób uznawany za najpiękniejszy. Warto skorzystać z pięknej pogody i udać się na wycieczkę po jednym ze zjawiskowych szlaków.

Czytaj też:

Przemysław Białkowski videocast: EkobiznesSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas