Mężczyźni mogą uchronić się przed rakiem prostaty. Kluczem jest dieta
Nowe badanie sugeruje, że spożywanie produktów roślinnych może zmniejszyć prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka prostaty.
Badania, które zostały opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition dowodzą, że spożywanie roślinnej żywności może obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Rośliny zdrowsze niż mięso
Kluczowe znaczenie mają zarówno składniki przeciwutleniające, jak i te przeciwzapalne, które znajdują się w owocach i warzywach. Spożywanie produktów roślinnych jest ważne nie tylko ze względu na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty, ale także zapobiega powiększeniu prostaty. Dolegliwość ta jest uciążliwa dla wielu mężczyzn i występuje zwłaszcza po 50. roku życia.
Badania nad rakiem prostaty
Badanie pt. "Związek [wskaźnika] diety roślinnej z ryzykiem raka prostaty" polegało na obserwacji 48 tys. mężczyzn na przełomie aż 28 lat. W tym czasie u 6655 zdiagnozowano raka prostaty. W tym 515 zaawansowanych przypadków, 956 śmiertelnych diagnoz i 806 zgonów.
Stwierdzono, że pacjenci, którzy spożywali większe ilości pokarmów roślinnych, byli znacznie mniej narażeni na poważne dolegliwości. Chociaż ogółem, mniej niż jeden procent uczestników przestrzegał diety wegańskiej.
U mężczyzn, którzy spożywają dużo produktów roślinnych wykryto niższe poziomy antygenów specyficznych dla prostaty (PSA). Wysokie poziomy PSA zostały zidentyfikowane jako marker potencjalnej diagnozy raka prostaty. Zaleca się, aby każda osoba powyżej 45 roku życia z prostatą kontrolowała swój poziom PSA.
Czy dieta może powodować raka prostaty?
Spożywanie czerwonego mięsa ma prawdopodobnie wpływ na ryzyko zachorowania na raka prostaty i wiele innych nowotworów: np. jelita grubego czy piersi. Jedzenie mięsa może prowadzić też do zaburzeń erekcji. W ukierunkowanym badaniu wykazano, że mleko krowie również ma potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie prostaty.
Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego, szkodliwy dla prostaty jest także cukier. Diety bogate w cukier mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych organizmu, co z kolei przyczynia się do powiększenia prostaty.
"Jeśli dbasz o swoją prostatę, pomyśl o diecie niskocukrowej, minimalizacji węglowodanów i trzymaniu się dobrej i zdrowej żywności - świeżych owoców i warzyw, a także orzechów i produktów pełnoziarnistych" - twierdzi dr Brad Gill.
Według badań, dieta roślinna jest nie tylko zdrowa i etyczna, ale i pomoże zmniejszyć negatywny wpływ hodowli zwierząt na środowisko. Potwierdzają to także badacze z zespołu klimatycznego ONZ (IPCC).