Jak ochłodzić mieszkanie w upał, ile pić wody, kiedy podlewać ogród?

Aktualizacja

Ten weekend to pierwsza w tym roku fala upałów. Lekarze radzą: uważajmy na siebie, bo do temperatur powyżej 30 st. nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie? Czy aktywność fizyczna w takim upale jest zdrowa?

Upał w sobotę i niedzielę.  Termometry w ten weekend rozgrzewają się do czerwoności
Upał w sobotę i niedzielę. Termometry w ten weekend rozgrzewają się do czerwoności123RF/PICSEL
  • Do Polski dotarło afrykańskie powietrze, które przyniosło ze sobą upały. 
  • W niedzielę na termometrach na zachodzie Polski może być od 35 do 38 stopni Celsjusza. 
  • IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla zachodnich i południowych regionów. Takie lata zawdzięczamy ociepleniu klimatu. Naukowcy nie mają dobrych wiadomości - to stało się już normą.

Jak przygotować się na gorące dni? O to Polska Agencja Prasowa zapytała prof. Pawła Ptaszyńskiego, kardiologa z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Generalnie trzeba powiedzieć, że z upałami nie ma żartów. Oczywiście dla osób młodych i zdrowych okres lata to czas relaksu, wakacji, aktywności. Uważać powinny przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore. W trakcie upałów odradzamy im wychodzenia na słońce - zwłaszcza w godzinach południowych. Ta wysoka temperatura "nie jest fajna", gdy ktoś ma problemy z sercem czy krążeniem - powiedział w rozmowie z PAP prof. Ptaszyński.

Upał i klimatyzacja w komunikacji miejskiej

Choć komunikacja miejska w Polsce coraz częściej jest wyposażona w klimatyzację, to nie jest ona dla nas do końca zdrowa. W samym autobusie, tramwaju czy metrze może być chłodniej, ale wychodząc na nagrzany przystanek, możemy odczuć nagłą zmianę temperatur.

To osłabia organizm, co może doprowadzić np. do przeziębienia.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

To samo dotyczy biur czy mieszkań. Klimatyzacja nie powinna być nastawiona na najniższe ustawienia, ponieważ duża różnica temperatur może nam zaszkodzić. 

Dobrym rozwiązaniem jest zasłanianie okien, a nawet ich zamykanie po południu, tak aby do mieszkania nie dostawało się ciepło z zewnątrz. 

- Korzystajmy z zasłon, żaluzji. Dbajmy jednak także z drugiej strony o odpowiednią wentylację - radzi lekarz.

Jest upał - pij dużo wody

Bardzo ważne podczas radzenia sobie z upałem jest nawadnianie organizmu. Jednak lekarze przypominają: najlepsza do tego jest woda. 

Zdaniem prof. Ptaszyńskiego, tej w gorące dni powinniśmy pić około litra więcej niż zwykle. Standardem powinny być trzy litry płynów, jednak nie dotyczy to kawy ani napojów gazowanych. Te - zdaniem kardiologa - nie gaszą pragnienia, ani nie nawadniają organizmu. Jest to szczególnie ważne dla osób z niewydolnością serca. - Te osoby wiedzą, że muszą w upały kontrolować swoje zdrowie i sygnały z organizmu. Wiedzą, kiedy przybywa im wagi w związku z zastojem płynów w organizmie - tłumaczy prof. Ptaszyński.

Kurtyna wodna w Krakowie (arch.)Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polska PressEast News

Bieganie w upał. Czy to dobry pomysł?

Co z aktywnością fizyczną? Ta, jak zawsze, jest zalecana, jednak w upalne dni powinniśmy ją wykonywać rano lub wieczorem. Podczas uprawiania sportu musimy tym bardziej pamiętać o piciu wody.

Prace na działce czy w ogródku. Kiedy podlewać rośliny w upał?

Ważne jest także odpowiednie planowanie pracy na zewnątrz. Jeżeli chcemy pracować w ogródku, to zdaniem prof. Ptaszyńskiego powinniśmy robić to albo bardzo wcześnie rano albo wieczorem. 

Takie same zasady dotyczą też podlewania, które w środku upalnego dnia po prostu nie ma sensu. Ogrodnicy radzą, aby nawadniać rośliny między 17 a 8 rano.

Naukowcy nie pozostawiają złudzeń - fale upałów, kiedy temperatura sięga ponad 30 st. Celsjusza, są już stałym elementem naszego klimatu. Średnia roczna temperatura w Polsce przekroczyła już 10 st. Celsjusza, co miało się stać dopiero za kilkadziesiąt lat. Wraz z upałami, Polskę nawiedzać będą także gwałtowne ulewy, grad, a nawet tornada. 

To skutek globalnego ocieplenia, przez które mamy nie tylko cieplejszy klimat, ale także o wiele bardziej intensywne i gwałtowne zjawiska pogodowe.

Źródło: PAP, Zielona Interia

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas